.
.
.

سه دانشجوی افغان رتبه اول کنکور سراسری در ایران را کسب کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علیرغم همه مشکلاتی که افغان‌ها در ایران با آن روبرو هستند، سه جوان افغان توانستند رتبه اول کنکور سراسری مقطع کارشناسی ارشد ایران را کسب کرده و بالاتر از صدها هزار شرکت‌کننده دیگر در این آزمون بایستند.

وبگاه اقتصادنیوز روز یکشنبه 3 ژوئن 2018 گزارش کرد زینب حسینی رتبه اول رشته زمین‌شناسی از دانشگاه خوارزمی تهران، مرتضی شفاهی رتبه اول کنکور کارشناسی ارشد در رشته روابط بین‌الملل از دانشگاه حکیم سبزواری و عزیزالله موحدی رتبه اول کنکور کارشناسی ارشد در رشته تاریخ از دانشگاه فردوسی مشهد را به خود اختصاص دادند.

وبگاه دیلی‌افغانستان خبر از حضور بیش از 6 هزار دانشجوی افغانی در دانشگاه‌های ایران داد که با مشکلات مختلفی از جمله هزینه‌های تحصیل مواجه هستند. اکثر دانشجویانی که در دانشگاههای دولتی ایران تحصیل میکنند، باید سالانه مبلغی را به عنوان شهریه به دانشگاه بپردازند. این مبلغ به نوع دانشگاه متفاوت است. این در حالی است که تحصیل برای ایرانی‌ها در دانشگاه‌های دولتی رایگان است.

مرتضی شفاهی که توانسته رتبه اول کنکور کارشناسی ارشد در رشته روابط بین‌الملل از دانشگاه حکیم سبزواری را کسب کند، به خبرگزاری شفقنا گفته که افغانستان را برای ادامه زندگی ترجیح می‌دهد. او در این‌باره توضیح داده: «بعد از اتمام تحصیل تصمیم دارم که به کشور برگردم چون احساس میکنم فرصتهای بیشتری در افغانستان برای من وجود دارد و میتوانم آنجا خدمت بیشتری به جامعه و مردم خودم داشته باشم. نمی خواهم زیاد آرمانی صحبت کنم اما من افغانستان را برای ادامه زندگی ترجیح میدهم... بسیاری از دانشجویان از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند، آنها هم کار میکنند و هم درس میخوانند، باید توجه داشت که این دانشجویان خیلی وقتها به خاطر همین مسایل مالی قید درس را میزنند.»

بسیاری از افغان‌ها، به ویژه افغان‌هایی که به صورت غیرقانونی در ایران زندگی می‌کنند در زمینه ادامه تحصیل با مشکل مواجهند. علاوه بر مشکلات تحصیلی، افغان‌ها در زمینه امنیت اجتماعی نیز با مشکلات جدی در ایران مواجه هستند؛ امری که بسیاری از آنها را به فروش مایملک خود و تلاش برای رسیدن به اروپا از طریق ترکیه و دریای مدیترانه وا داشته است.

هفته گذشته یک دختر خردسال افغان، در شهرستان خمینی‌شهر استان اراک از سوی سه مرد در ایران مورد تجاوز قرار گرفت. مجتبی نیکزاد، مسئول نشرات و روابط عمومی سفارت افغانستان در تهران پایتخت ایران تایید کرد که یک دختر خردسال افغان بنام «بهاره» در اصفهان مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است. رضا جعفری، رییس سازمان مددرسان اجتماعی ایران نیز به خبرگزاری ایلنا گفت: «مورد کودک آزاری مربوط به دختربچه‌ای افغان است که هفته گذشته در حالی که در مقابل خانه مشغول بازی بوده، از سوی سه مرد متجاوز ربوده و پیکر نیمه جان او چند ساعت بعد در خرابه‌ای پیدا می‌شود.