فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • افزایش قاچاق دالر از افغانستان به ایران پس از سقوط ارزش تومان

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  اتحادیه صرافان هرات افغانستان امروز سه‌شنبه 29 مه 2018، از قاچاق دالر از هرات به ایران خبر ‌داد.

  براساس گزارش رادیو «سلام وطن‌دار»، بهاءالدین رحیمی، رییس اتحادیه صرافان هرات گفته است، پس از آن‌که ایالات متحده آمریکا تحریم‌هایش بالای ایران را از سر گرفت و نرخ تومان در برابر اسعار خارجی کاهش یافت، شماری از شهروندان افغانستان روزانه تلاش می‌کنند که مقدار زیادی دالر را از مرزهای این کشور وارد ایران کنند.

  رحیمی گفت، انتقال 10 هزار دالر به ایران در شرایط کنونی، حداقل یک‌ونیم میلیون تومان به فرد حامل آن مفاد می‌رساند و این روزها روی‌هم‌رفته 2 تا 3 میلیون دالر به همین شکل از افغانستان خارج و به ایران وارد می‌شود. به گفته رییس اتحادیه صرافان هرات، این امر باعث کمبود دالر در بازار هرات شده یا نرخ دالر از هرات تا کابل تفاوت داشته باشد.

  بر بنیاد قانون افغانستان، هر شهروند این کشور حق دارد تنها 20 هزار دالر یا معادل آن را از کشور خارج کند، اما بر اساس قانون ایران، این مقدار 10 هزار دالر یا معادل آن تعیین شده است.

  حمیدالله خادم، رئیس اتاق صنایع و معادن هرات نیز قاچاق دالر به ایران را تأیید کرده گفت: «از آن‌جا که تومان به تدریج ارزش خود را از دست داده، ایرانی‌ها تلاش دارند دارایی‌شان را به دالر تبدیل کنند».

  از سوی دیگر، اداره محلی هرات با رد این موضوع گفته است، از چند سال بدین‌سو برای هیچ فردی اجازه قاچاق دالر از افغانستان به ایران داده نشده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران