فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • واکنش مجلس سنای افغانستان نسبت به برادر خواندن طالبان از سوی مشاور اشرف غنی

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  مجلس سنای افغانستان اظهارات وحید الله سباوون مشاور رییس جمهوری این کشور را مبنی بر برادر خطاب کردن طالبان غیر مسئولانه و مخالف منافع ملی خواند.

  وحیدالله سباوون مشاور رییس جمهوری افغانستان در امور اقوام و قبایل اخیراً در در یک نشستی در ننگرهار، طالبان را برادر خطاب کرده و گفته است، اقوام پشتون نباید با اقوام غیر پشتون در جنگ برود زیرا دامنه جنگ طولانی می‌شود».

  وی گفته است: «برادران که از دیگر اقوام هستند فکر نکنند که از افغانستان نیستند».

  در واکنش به این اظهارات وی، محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنای افغانستان در نشست امروز یکشنبه 27 مه این مجلس گفت، این اظهارات سباوون انگیزه جنگی نیروهای امنیتی را سلب می‌کند، زیرا برادر برادر را نمی کشد؛ اما طالبان نیروهای امنیتی را هدف حملات قرار می‌دهند.

  ایزدیار تاکید کرد که مشاور رییس جمهوری به دلیل این اظهارات غیرمسئولانه‌اش باید از مردم افغانستان معذرت بخواهد.

  به گفته ایزدیار، دولت و مردم افغانستان ندای صلح بلند می‌کنند؛ اما در مقابل طالبان با کشتار پاسخ می‌دهند؛ آیا در شرایط کنونی لازم است که به چنین گروهی برادر خطاب شود.

  شمار دیگر از اعضای مجلس سنای افغانستان نیز این اظهارات مشاور محمد اشرف غنی را غیرمسئولانه خوانده و گفتند، طالبان برادر ما نیستند.

  این در حالی است وزارت دفاع ملی افغانستان امروز اعلام کرد که در حال حاضر نیروهای امنیتی افغان در هفت ولایت این کشور درگیر جنگ با طالبان هستند.

  گروه طالبان عملیات بهاری‌شان را تحت نام «خندق» در سراسر افغانستان آغاز کرده‌اند و درگیری شدید میان جنگجویان طالبان و ارتش افغان در بیشتر ولسوالی‌های افغانستان جریان دارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران