.
.
.

رییس جمهوری افغانستان: از مردم فلسطین حمایت می‌کنیم

غنی: اخیرا افغان‌های زیاد نسبت به فلسطینی‌ها کشته شدند اما من خود را مکلف دانستم تا همدردی‌ام را با مردم فلسطین شریک سازم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان شامگاه جمعه 18 مه در نشست فوق العاده سران سازمان همکاری کشورهای اسلامی در استانبول ترکیه از مردم فلسطین اعلام حمایت کرد.

غنی در سخنرانی اش گفت:"در جریان هفته گذشته، افغان‌های زیادی نسبت به فلسطینی‌ها جان‌های شان‌را از دست داده‌اند. اما، من خود را مکلف دانستم تا در این نشست فوق‌العاده برای اظهار همدردی و همدلی هموطنانم با مردم فلسطین، اشتراک کنم."

بر اساس خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان؛ غنی افزود، باید تلاش های دوامدار و مستمر بمنظور رسیدگی به مسأله فلسطین صورت گیرد.

رییس جمهوری افغانستان علاوه کرد:"رنج و درد مردم فلسطین، ما را به اینجا کشانیده است آنها از ما تنها همدردی نمی‎خواهند، بلکه خواستار حمایت ما هستند تا زندگی با عزت شان برگردد."

اشرف غنی گفت، باید از نمونه‎های موفق همکاری منطقه‎یی از طریق توافق روی تقویت ظرفیت سازمان همکاری‎های اسلامی استفاده شود. او سازمان مذکور را بستری برای بحث روی چالش‌های جمعی و میکانیزم صلح‌سازی بین کشورهای عضو عنوان کرد.

رییس جمهور غنی افزود:"بی‌عدالتی که بر مردم فلسطین تحمیل می‌گردد تکرار خشونت و تبعیضی است که علیه یهودیان در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در اروپای شرقی و غربی صورت گرفته است."

اشرف غنی بر ایجاد چارچوب جهت دستیابی به ثبات سیاسی، ایجاد یک مکانیزم همکاری دولت با دولت میان کشورهای همسایه‌ای که در آنها انگیزه شامل‌شدن در جنگ‌های نیابتی و ایجاد قلمروهای نفوذ عوامل جنگ و منازعه وجوددارد، تأکید نمود.

رییس جمهوری افغانستان در سخنرانی اش تاکید کرد، باید برای تشریح اسلام به عنوان یک تمدن و فرهنگ عظیم برای نسل‌های جوان مسلمان، تصویر کلی ارائه شود و نیاز به گفتگوی تمدن اسلامی با دیگر تمدن‌ها است.

نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی شامگاه جمعه 18 مه در مورد بیت المقدس در شهر استانبول ترکیه برگزار شد و رییس جمهوری افغانستان روز جمعه وارد ترکیه گردید.

از سوی دیگر، مجلس نمایندگان افغانستان در نشست روز شنبه 19 مه با صدور قطعنامه ای انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس و کشتار مردم فلسطین از سوی اسرائیل را محکوم کرد.