.
.
.

سفر رییس‌جمهوری افغانستان به ترکیه برای اشتراک در نشست بیت المقدس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان بامداد روز جمعه 18 مه 2018 به شهر استانبول ترکیه سفر کرد. دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد، محمد اشرف غنی به منظور اشتراک در نشست سازمان همکاری‌های اسلامی در مورد بیت المقدس به ترکیه رفته است.

این دفتر گفته است، قرار است یک نشست مهم میان کشورهای اسلامی در استانبول ترکیه برگزار گردد که موضوع بیت المقدس محور اصلی این نشست می باشد.

قابل ذکر است که وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی در نشست اضطراری وزرای خارجه اتحادیه عرب در مصر، روز پنجشنبه 17 مه اعلام کرد: "انتقال سفارت ایالات متحده آمریکا به شهر قدس مغایر با قوانین بین‌المللی است".

به گزارش العربیه عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی در نشست اضطراری وزرای خارجه عرب که به منظور بررسی اوضاع در قدس و نوار غزه منعقد شد، با تاکید بر مخالفت کشورش با انتقال سفارت آمریکا به شهر قدس گفت:"انتقال سفارت آمریکا به شهر قدس را رد می‌کنیم و آن را اقدامی جانبدارانه و در تضاد با منافع مردم فلسطین می‌دانیم".

الجبیر در کنفرانسی رسانه‌ای در پایان نشست اضطرای اتحادیه عرب با اشاره به "گستردگی مواضع بین‌المللی در مخالفت با تصمیم آمریکا"، تاکید کرد که "تغییر در وضعیت قدس شریف هیچگونه اثر قانونی در پی نخواهد داشت".

وزیر خارجیه سعودی با اشاره به این‌که "ملک سلمان بن عبدالعزیز همواره تاکید کرده است که پادشاهی سعودی در حمایت از فلسطینی‌ها برای بازگرداندن حقوق مشروعشان دریغ و کوتاهی نخواهد کرد" بیان کرد که "حمایت از مسئله فلسطین در راس اولویت‌های پادشاهی عربی سعودی قرار دارد."

در همین حال، احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب با اشاره به کشته شدن نزدیک به 60 شهروند فلسطینی در مرز نوار غزه با اسرائیل در هفته جاری، خواستار آن شد تا "تحقیقات بین‌المللی مستندی درباره جنایت‌های رژیم اشغالگر" انجام شود.

دبیر کل اتحادیه عرب همچنین تاکید کرد که "کلیه مراحل تصمیم ایالات متحده آمریکا مبنی بر انتقال سفارت‌اش به قدس مردود است".

ابوالغیط در ادامه افزود: "ما با تجاوز آشکاری به قانون و مشروعیت بین‌المللی روبه‌رو هستیم که انتقال سفارت آمریکا نزد رژیم اشغالگر به شهر قدس بیانگر آن است و به موازات آن، نیروی مرگبار اسرائیلی، موجی از خشونت علیه مردم بی‌دفاع و قهرمان فلسطینی طی تظاهرات مسالمت‌آمیزشان در غزه به راه انداخت."

او افزود: "ما مجددا تاکید می کنیم که این اقدام آمریکا را چه اکنون و چه در آینده باطل و محکوم به فنا دانسته، آن را فاقد هرگونه اثر و وجهه قانونی می‌دانیم، این تصمیم در سطح جامعه بین‌المللی و نیز در جهان عرب در سطح رسمی و مردمی مردود است".