.
.
.

تعطیل شدن مکاتب در فراه افغانستان؛ پس از حملات طالبان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت معارف و آموزش و پرورش افغانستان به تازگی اعلام کرد، به دلیل افزایش ناامنی ها، مکاتب و مراکز تعلیمی در ولایت فراه در غرب افغانستان تعطیل شده اند.

این وزارت با انتشار خبرنامه ای نوشت، این تصمیم بخاطر حفظ جان آموزگاران، دانش آموزان و کارمندان مکاتب گرفته شده است.

این وزارت تاکید کرده است، تا ختم مشکلات امنیتی، درس ها و امتحانات دانش آموزان مکاتب ولایت فراه تا بعد از عید سعید فطر به تعویق افتاده است.

ولایت فراه در غرب افغانستان در هفته جاری، شاهد دو حمله گروهی طالبان بود که حمله اول طالبان بامداد روز سه شنبه 15 مه رخ داد که طالبان بخش های از مرکز شهر فراه را تصرف کرده بودند که با رسیدن نیروهای کمکی و حملات هوایی نیروهای امریکایی، سرانجام طالبان عقب نشینی کردند.

عبدالبصیر سالنگی ولایت فراه مدعی شد، در حمله اول طالبان به مرکز شهر فراه، 25 سرباز افغان و نزدیک به 300 طالب کشته شدند اما طالبان این ادعا را رد کردند.

حمایت ایران از طالبان فراه

فضل احمد شیرزاد، فرمانده پولیس ولایت فراه مدعی شد، گروه طالبان با حمایت مالی و نظامی ایران به مرکز شهر فراه حمله کرده بودند و سلاح های بدست آمده از سوی طالبان، ساخت ایران اند.

به گزارش منابع خبری افغانستان؛ فرمانده پولیس ولایت فراه ادعا کرد، ایران با تجهیز کردن گروه طالبان تلاش دارد تا ولایت فراه را بیشتر ناامن سازد؛ اما مقام های ایرانی تا کنون در این زمینه چیزی نگفته اند.

گروه طالبان شامگاه چهارشنبه 16 مه دوباره با انجام حملات انتحاری و انفجاری به مرکز شهر فراه حمله کردند. شورای ولایتی فراه اعلام کرد، مرکز فرماندهی پولیس و زندان مرکزی ولایت فراه، هدف های اصلی حملات طالبان بودند.

والی فراه روز چهارشنبه 17 مه اعلام کرد، طالبان از مرکز شهر فراه شکست خورده اند و هیچ نگرانی مبنی بر سقوط این ولایت وجود ندارد.

باشندگان فراه مدعی شدند، طالبان با حملات دوم اش، مرکز فرماندهی پولیس، زندان مرکزی و منزل فرید بختور، رییس شورای ولایتی فراه را هدف تیراندازی قرار داده بودند.

شماری از اعضای شورای ولایتی تایید کردند، طالبان در حمله دوم اش، سه حمله انتحاری را در نزدیکی مرکز فرماندهی پولیس این ولایت انجام دادند. مقام های افغان و گروه طالبان تا کنون در مورد تلفات از حمله دوم طالبان به مرکز شهر فراه چیزی نگفته اند.