.
.
.

پایان نشست علمای دین افغانستان، اندونیزیا و پاکستان با صدور بیانیه‌ای 12 ماده‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نشست سه جانبه علمای دین افغانستان، اندونیزیا و پاکستان بعد از ظهر روز جمعه 11 مه در شهر بوگور اندونیزیا با اعلام یک بیانیه 12 ماده ای پایان یافت. این نشست یک روزه بامداد روز جمعه در مورد پایان جنگ افغانستان برگزار شده بود.

اشتراک کنندگان این نشست از تمام گروه های درگیر جنگ افغانستان خواستند که پیشنهاد صلح حکومت افغانستان را جدی بگیرند و به روند صلح بپیوندند.

به گزارش منابع خبری افغانستان؛ مولوی محمد قاسم حلیمی، سخنگوی شورای سراسری علمای افغانستان گفت، علمای هر سه کشور در این نشست حمایت قاطع شانرا از روند صلح افغانستان اعلام کردند.

او افزود، در این نشست، علما هر سه کشور توافق کردند که یک میکانیزم مشخص بمنظور ختم افکار افراطگرایی در منطقه بسازند.

محمد قاسم حلیمی علاوه کرد:" یکی اینکه افراطیت، تشدد و یا تروریزم تابع هیچ دین و هیچ کشوری نیست و علمای دین سه کشور به این فیصله کردند که در برابر این (تروریزم و افراط گرایی) موقف یکسان داشته باشند و به هیچ گونه افراطیت اجازه ندهند که در منطقه فعالیت کند".

سخنگوی شورای سراسری علمای افغانستان گفت، علمای پاکستان در این نشست به ختم افکار افراطگرایی و خشونت در منطقه تاکید کردند.

او افزود، اشتراک کنندگان این نشست توافق نمودند که برگزاری چنین نشست باید ادامه یابد و قرار است نشست بعدی علمای دین در کشور پاکستان یا افغانستان برگزار گردد.

در همین حال، احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان گفت، یک هیئت 20 نفری از علمای افغانستان به ریاست قیام الدین کشاف رییس شورای سراسری علما این کشور در نشست اندونیزیا شرکت کرده‌اند.