.
.
.

جنرال رازق: زندانیان آزاد شده حزب اسلامی به طالبان پیوسته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جنرال عبدالرازق فرمانده پولیس ولایت قندهار در جنوب افغانستان مدعی شد، بیشتر افراد حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار از زندان ولایت قندهار آزاده شده به گروه طالبان پیوسته‌اند.

جنرال عبدالرازق به روزنامه "سرخط" گفته است، حمله انتحاری روز گذشته در ولسوالی دامان ولایت قندهار رخ داد که سبب کشته شدن 11 کودک گردید از سوی ولی محمد زندانی پیشین حزب اسلامی طرح ریزی شده بود که ولی محمد به تازگی از سوی حکومت افغانستان از زندان آزاد شده بود.

فرمانده پولیس ولایت قندهار ادعا کرد، یکی از فرماندهان طالبان در ولسوالی ارغستان ولایت قندهار از سوی نیروهای دولتی بازداشت شده بود، نیز زیرنام زندانی حزب اسلامی آزاد شده است، اما جنرال رازق از این فرمانده نام نبرده است.

در همین حال، محمد امین کریم یک عضو ارشد حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار این خبر را رد کرده گفت، هیچ زندانی آزاد شده حزب اسلامی دوباره به صفوف طالبان نرفته اند.

محمد امین کریم افزود:"من به همه چلنج می‌ دهم که اگر از میان کسانی که آزاد شده اند و به گونۀ رسمی نام های شان در رسانه ها گفته شده است و آنان در صف مخالفین پیوسته باشد. اینان همۀ شان سنگ اندازی در روند صلح حکومت با حزب اسلامی است."

قابل ذکر است که گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در سال 1395 خورشیدی با حکومت افغانستان توافقنامه صلح امضاء کرد که یکی از نکات مورد توافق هر دو جانب، آزادی زندانیان حزب اسلامی از زندان افغانستان بود.

منابع خبری افغانستان گزارش دادند؛ بربنیاد توافقنامه صلح گلبدین حکمتیار با حکومت افغانستان تا کنون 153 نفر از اعضای حزب اسلامی از زندان افغانستان آزاد شده اند که 70 نفر آنها از اعضای کلیدی این حزب می باشند.