.
.
.

"آفتاب پشت پرده" گفتمانی مخالف پوشیدن برقع (چادری) در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گفتمانی تحت نام "آفتاب پشت پرده" به منظور از بین‌بردن فرهنگ پوشیدن برقع (چادری) در افغانستان با حضور برخی از فعالان مدنی، علما، استادان دانشگاه و بانوان این کشور برگزار شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری بانوان افغانستان، کبرا، محمدی عضو این گفتمان به نام "آفتاب پشت پرده" که روز یک‌شنبه 6 مه برگزار شد گفت، طی یک تحقیقی که این گروه در قریه‌های این کشور انجام دادند و نظر زنان را در این زمینه پرسیدند، زنان برقع (چادری) را یک پدیده اجباری می‌دانند.

مونیکا حیدریار استاد ثقاقت در یکی از دانشگاه‌های افغانستان که دراین باره گفت: "بیشتر زنانی که در قریه‌های دور دست زندگی می‌کنند برقع می‌پوشند وباید روی آگاهی آنان کار کرد".

حیدریار گفت: "بدیل و جایگزین برقع را می‌توان لباسی انتخاب کرد که سر و قسمت برآمدگی بدن زنان را بپوشاند".

در همین حال، واسع سیدی، مسئول دفتر واسا در هرات، گفت: "به صلح اگر نمی‌شود، باید جنگید باید مردان را قانع ساخت که به زنان اجازه تصمیم‌گیری در مورد پوشش‌شان را بدهند حتی اگر در ستیز هم می‌شوند باید برای حق‌شان به‌ایستند".

در همین حال برخی از آگاهان اموردین به این باور اند که زنان در نوع پوشش خود مستقل نیستند.

چندی قبل نیز برخی از زنان جوان در افغانستان کامپاینی را در اعتراض به تبعیض جنسیتی در این کشور در صفحات اجتماعی راه‌اندازی کردند و هشتگ "نام من کجاست" و "من اعتراض دارم" از طریق صفحات اجتماعی براه انداخته بودند.

برقع یا همان چادری در زمان حکومت طالبان در افغانستان برای زنان اجباری بود، پس از سقوط رژیم طالبان، فرهنگ پوشیدن برقع یا چادری در شهرهای بزرگ این کشور از بین رفته است اما در برخی از روستاهای افغانستان هنوزهم خانواده‌ها زنان‌شان را به پوشیدن برقع مجبور می‌سازند.

در حال حاضر زنان در این کشور بخصوص در شهرهای بزرگ مثل کابل، بلخ و هرات از پوششی مثل مانتو (سرپتلونی) با رو سری که نسبتا بازتر از برقع است استفاده می‌کنند.