.
.
.

افغانستان خطرناک ترین کشور برای خبرنگاران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک نهاد حامی رسانه ها و خبرنگاران یا ( The Press Emblem Campaign) مستقر در ژنو سویس اعلام کرد، افغانستان یکی از خطرناک ترین کشورها برای خبرنگاران می باشد.

این نهاد با انتشار تازه ترین گزارش اش نوشت، در چهار ماه نخست سال 2018 آمار کشته شدن خبرنگاران در جهان به 44 نفر رسیده است در صورت که پارسال این آمار به 28 تن رسیده بود.

در گزارش این نهاد آمده است، 11 خبرنگار در چهار ماه نخست سال جاری میلادی در افغانستان کشته شده اند و این کشور در صدر کشورهای خطرناک برای خبرنگاران قرار گرفته است.

براساس گزارش این نهاد؛ کشورهای مکزیک با چهار کشته، سوریه با چهار کشته، یمن، اکوادور و هند با سه کشته در رده های بعدی قرار دارند.

در گزارش تازه این نهاد آمده است، خطرناکترین حمله علیه خبرنگاران، حملات خونین انتحاری روز دوشنبه 30 آوریل 2018 در شهر کابل پایتخت افغانستان بود که در آن حمله 9 خبرنگار کشته شدند.

از سوی دیگر، نهادهای حامی خبرنگاران ورسانه های افغانتسان تایید کردند، در نتیجه دو حمله مرگبار انتحاری در ساحه شش درک ناحیه نهم امنیتی شهر کابل 29 نفر به شمول 9 خبرنگار کشته شدند و 48 نفر دیگر به شمول هفت خبرنگار زخم برداشتند.

حکومت افغانستان هم دیروز پنجشنبه در مراسم تجلیل از سوم مه روز جهانی آزادی مطبوعات تعهد داد، در زمینه تأمین امنیت خبرنگاران تلاش دارد؛ اما خبرنگاران افغان تاکید می کنند که حکومت همیشه چنین وعده های داده اما زیاد عمل نکرده است.