.
.
.

گزارش اختصاصی؛ زندگینامه خبرنگاران کشته شده در حادثه کابل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در نتیجه دو حمله مرگبار انتحاری روز دوشنبه 30 آوریل 2018 در ساحه "شش درک" ناحیه نهم امنیتی شهر کابل پایتخت افغانستان 29 نفر به شمول 9 خبرنگار و تصویربردار کشته شدند و 48 نفر دیگر به شمول پنج خبرنگار زخم برداشتند.

این حملات خونین انتحاری از سوی شماری از نهادهای جهانی شدیداً محکوم گردید. سازمان عفو بین‌الملل امروز سه‌شنبه اول مه اعلام کرد، حملات خونین کابل که از سوی گروه داعش صورت گرفته یک "جنایت جنگی" می‌باشد.

روز دوشنبه هفته جاری یک روز سیاه برای خانواده مطبوعات در افغانستان بود و مسئولان رسانه‌های افغانستان روز دهم ثور/ آردیبهشت را "روز خونین برای رسانه‌های افغانستان" نامگذاری کردند و قرار شد که هرسال از این روز بمنظور یادبود از کشته شدگان خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای در افغانستان تجلیل شود.

خبرنگار العربیه در افغانستان به ادامه گزارش‌های اختصاصی‌اش در مورد افغانستان؛ این بار به زندگی شخصی خبرنگاران و تصویربردارانی پرداخته است که در حملات انتحاری روز دوشنبه هفته جاری در شهر کابل جان باختند.
1. فرشته محرم درانی


فرشته محرم درانی کارمند رادیو آزادی بود که دو هفته پیش کارش را به عنوان تهیه کننده برنامه "زن" در این رادیو آغاز کرده بود. فرشته در کنار فعالیت رسانه‌ای دانشجوی سال چهارم رشته شرعیات یک دانشگاه خصوصی در کابل نیز بود. فرشته ازواج کرده بود و یک کودک از او بجا مانده است.

خانواده فرشته گفت، فرشته تنها کسی بود که نیازمندی‌های مالی خانواده‌اش را تأمین می‌کرد و از معاش ماهوارش در کنار مصرف تحصیل برای رفع نیازمندهای خانواده‌اش هم صرف می‌کرد.

فرشته قبل از شروع کار به رادیو آزادی به تلویزیون شمشاد و رادیو سلام وطندار نیز کار کرده بود.

2. شاه‌ مری فیضی


شاه مری فیضی عکاس خبری خبرگزاری فرانس پرس بود که از 22 سال به این‌طرف با این خبرگزاری کار می‌کرد.

شاه مری ازدواج کرده بود و شش فرزند از او بجا مانده‌اند. شاه مری سرپرست یک خانواده 15 نفری بود. شاه مری دارای سه برادر بود که دو فرزند و دو برادر شاه مری نابینا هستند و یک برادرش در کنار نابینایی از یک مشکل روانی هم رنج می‌برد.

برادر شاه مری می‌گوید، شاه مری سرپرستی یک خانواده 15 نفری را به عهده داشت اما با جان باختن او حالا این خانواده بی‌پرست شدند.

3. یارمحمد توخی


یارمحمد توخی از 12 سال به این‌طرف به عنوان تصویربردار برای تلویزیون‌های طلوع و طلوع نیوز کار می‌کرد.

یارمحمد همراه مادر مسن و یک خواهرش در یک خانه کرایی در شهر کابل زندگی می‌کرد. مادری یارمحمد بیمار است و خواهرش هم به مرض سرطان مبتلا است.

یارمحمد معاش ماهوارش را برای تداوی مادر و خواهرش و هم چنان رفع نیازمندی‌های مالی خانواده‌اش مصرف می‌کرد.

بستگان یار محمد می‌گویند، یارمحمد نامزد بود و قرار بود در پایان ماه ثور/ آردیبهشت عروسی کند. او مقداری از لوازم عروسی اش را خریداری کرده و یک تالار عروسی را هم انتخاب کرده بود که مراسم عروسی‌اش را تا اخیر ماه ثور/ آردیبهشت سال جاری در آنجا برگزار کند.

به گفته بستگان یارمحمد؛ معاش ماهوار توخی بعضی اوقات نیازمندی‌های خانواده‌اش را تأمین نمی‌کرد، او از دوستان و همکاران‌اش پول قرض می‌گرفت.

4. عبادالله حنانزی

عبادالله حنانزی خبرنگار و گوینده رادیو آزادی بود که از پنج سال به این‌طرف برای این رادیو کار می‌کرد. حنانزی در کنار فعالیت‌های رسانه‌ای، آموزگار زبان انگلیسی هم بود. عبادالله حنانزی یک سال می‌شد که ازدواج کرده بود.


5. نوروزعلی رجبی

نوروز علی رجبی 26 سال سن داشت و تصویربردار تلویزیون خصوصی "یک" در کابل بود. یک سال می‌شد کارش را با این تلویزیون آغاز کرده بود.

رجبی ازواج کرده بود و قرار بود تا چند هفته دیگر صاحب کودکی شود و نوروز علی رجبی از اینکه صاحب کودک می‌شود بسیار خوشحال بود اما از این خوشحالی مدتی نگذشت که خودش از این دنیا رفت و قرار است کودک‌اش تا چند هفته دیگر تولد شود.

نوروزعلی رجبی مسئولیت مالی یک خانواده را به عهده داشت. حالا از نوروزعلی رجبی فقط مادر مسن و همسرش باقی مانده است.

6. محمدسلیم تلاش


محمد سلیم تلاش 24 سال سن داشت و خبرنگار تلویزیون خصوصی مشعل در کابل بود. او بیش از یک سال می‌شد که برای این تلویزیون کار می‌کرد.

محمد سلیم یک‌ ماه می‌شد که نامزد شده بود و قرار بود بزودی عروسی کند. همکاران تلاش می‌گویند، صبح روز دوشنبه محمد سلیم برای آنها پیام فرستاده بود که از محل‌های که انفجار رخ می‌دهد از گردآمدن در آنجا خودداری کنند اما یک ساعت بعد از این پیام؛ خود محمد سلیم در حمله انتحاری جان باخت.

7. غازی رسولی


غازی رسولی 23 سال سن داشت و خبرنگار تلویزیون خصوصی "یک" بود. رسولی فارغ رشته ژورنالیزم بود و از چهار سال به این طرف برای این تلویزیون کار می‌کرد.

خانواده رسولی می‌گویند، قرار بود تا یک ماه دیگر غازی رسولی ازواج کند اما به این آرزویش نرسید. همکاران رسولی می‌گویند، غازی رسولی همواره می گفت، که آرزو دارد تا یک روز وزیر خارجه افغانستان شود.


8. علی سلیمی


علی سلیمی 20 سال سن داشت و تصویربردار تلویزیون خصوصی مشعل بود. او دو هفته می‌شد که کارش را در این تلویزیون شروع کرده بود. قبل از آن برای تلویزیون جهان کار می‌کرد.


9. سباوون کاکر


سباوون کاکر 28 سال سن داشت و خبرنگار رادیو آزادی بود. او از پنج سال به این‌طرف برای این رادیو کار می‌کرد. سباوون کاکر ازواج کرده بود و یک کودک از او بجا مانده است. سباوون کاکر در حمله انتحاری روز دوشنبه کابل شدیداً زخمی شده بود و در کما رفت؛ اما بعد از ظهر روز دوشنبه جان داد.

10. احمدشاه


احمد شاه خبرنگار بخش پشتو بی بی سی بود که از سوی افراد مسلح ناشناس روز دوشنبه هفته جاری در ولایت خوست در شرق افغانستان کشته شد. احمد شاه شش ماه پیش عروسی کرده بود. احمدشاه یک سال می‌شد برای بخش پشتو بی بی سی کار می‌کرد.