.
.
.

واکنش‌های تند نسبت به حملات خونین کابل افغانستان

در این حملات 29 تن به شمول 9 خبرنگار کشته و 48 تن دیگر زخمی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نهادهای مدافع رسانه‌های افغانستان در یک نشست خبری ضمن محکوم کردن حمله‌های انتحاری، روز گذشته که در آن 29 تن به شمول 9 خبرنگار کشته شدند، از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست تا کمیته‌یی را جهت بررسی این رو‌یداد تعیین کند.

عبدالله عبدالله رییس اجرایی افغانستان در این باره گفت که حملات کابل بالای افراد ملکی و اعضای خانه‌واده‌ رسانه‌های افغانستان یک جنایت ضد بشری بوده‌ و همچنان به نهادهای امنیتی گوش‌ زد کرد که وظایف شان را به شکل درست انجام بدهند.

رییس اجرایی افغانستان گفت که خواست‌های مشروع نهادهای مدافع رسانه‌ها را شنیده‌است و در جلسۀ شورای امنیت تحت رهبری رییس جمهوری این کشور مطرح شده و به شکل جدی بررسی خواهد شد.

در همین حال، تدامچی یاماموتو، نمایندۀ ویژه سرمنشی ملل متحد برای افغانستان، گفت، این حملات باعث آسیب‌های بی‌شمار برای خانواده‌های افغان شده، یوناما این حملات را شدیدا محکوم می‌کند، وی گفت، عاملان این رویدادها باید به پنجه قانون سپرده شوند.

وزارت خارجه ایالات متحده امریکا نیز حملات "تروریستی" روز دوشنبه در ولایت‌های کابل و کندهار را که جان 41 تن را گرفت، نکوهش کرد.

در خبرنامه آمده‌است: "ایالات متحده، حملات بی‌رحمانه و وحشیانه‌ای روز دوشنبه در کابل را که جان 29تن به‌شمول روزنامه‌نگاران شجاع و اهل رسانه‌ را گرفت و ده‌ها تن دیگر را زخمی ساختند، به‌سختی نکوهش می‌کند. ما مراتب تسلیت‌مان را به خانواده‌ها و دوستان قربانیانی‌که کشته و زخمی شدند، ابراز می‌کنیم".

از سوی دیگر، اتحادیه اروپا با نشر خبرنامه‌ای گفت که این حملات را محکوم می‌کند.

همچنان سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که عاملان حملات کابل، مرتکب جنایت جنگی شده‌اند.

قابل ذکر است که در دو حمله پی‌هم در منطقه "شش درک" کابل روز گذشته 29 تن به شمول 9 خبرنگار و 5 پولیس کشته شدند و 48 تن دیگر زخم برداشتند.

همچنان در یک رویداد دیگری، احمدشاه، خبرنگار تلویزیون بی‌بی‌سی در ولایت خوست، از سوی مردان مسلح ناشناس کشته شد.