فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • هشت خبرنگار که در حملات کابل کشته شدند چه کسانی هستند؟

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  در نتیجه دو حمله مرگبار انتحاری امروز دوشنبه 30 آوریل در ساحه شش درک حوزه نهم امنیتی شهر کابل پایتخت افغانستان هشت خبرنگار و تصویربردار کشته شدند و یک خبرنگار دیگر زخم برداشت.

  به گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان؛ نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفت، یک مهاجم انتحاری مواد منفجره همراه ‌اش را ساعت 7:50 صبح به وقت محلی در نزدیکی یک مکان آموزشی انفجار داد که پس از چند دقیقه انفجار دوم رخ داد.

  وزارت داخله افغانستان تایید کرد، در این دو حمله مرگبار انتحاری 25 نفر به شمول هشت خبرنگار و چهار سرباز پولیس کشته شدند و 49 نفر دیگر زخم برداشتند.

  براساس گزارش منابع خبری افغانستان؛ شاه مری فیضی عکاس خبرگزاری فرانسه، یارمحمد توخی تصویر بردارتلویزیون طلوع نیوز، غازی رسولی خبرنگار تلویزیون یک، نوروزعلی رجبی تصویربردار تلویزیون یک، سلیم تلاش خبرنگار تلویزیون مشعل، علی سلیمی تصویربردار تلویزیون مشعل، عبادالله حنانزی خبرنگار رادیو آزادی و محرم درانی خبرنگار رادیو آزادی از جمله شدگان این رویداد هستند؛ اما چهار خبرنگار دیگر به شمول سباوون کاکر خبرنگار رادیو آزادی و ناصر هاشمی خبرنگار تلویزیون الجزیره زخمی می‌باشند.

  داعش مسئولیت حملات انتحاری کابل را به عهده گرفت

  گروه داعش با انتشار خبرنامه ای مسئولیت حملات خونین و مرگبار انتحاری شهر کابل را به عهده گرفته است.

  در همین حال، حشمت استانکزی سخنگوی فرماندهی پولیس شهر کابل گفت، حمله دوم انتحاری زمانی رخ داد که یک مهاجم انتحاری با استفاده از کارت خبرنگاری وارد محل رویداد انتحاری اول گردید و مواد منفجره جاسازی شده داخل یک کامره را میان خبرنگاران که برای پوشش خبری در محل رویداد آمده بودند انفجار داد.

  سخنگوی فرماندهی پولیس شهر کابل تایید کرد، هدف حمله دوم انتحاری خبرنگاران بودند که تمام قربانیان این رویداد به شفاخانه های شهر کابل منتقل شده اند.

  محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان امروز دوشنبه سفر ولایتی اش را به ولایت پروان بخاطر حملات انتحاری کابل لغو کرد.

  اشرف غنی حملات خونین کابل را محکوم کرده و اعلام کرد:" در رویداد امروز با تأسف شماری از خبرنگاران رسانه‌ های کشور نیز شهید و زخمی شده‌ اند. آزادی بیان از دست ‌آورد‌های مهم مردم و حکومت بوده، از این دست ‌آورد و ارزش با تمام توان حفاظت و حراست خواهد شد."

  از سوی دیگر، عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان نیز حملات خونین انتحاری کابل را محکوم کرده و با انتشار خبرنامه ای نوشت:" تروریستان جبون و خدا ناشناس امروز بار دیگر با حملات بزدلانه در ساحۀ حوزۀ نهم شهر کابل، جمعی از خبرنگاران و گروه‌های امدادرسان را به شهادت رسانیده و شماری دیگر را زخمی ساختند."

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران