فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پس لرزه های کودتای خونین 7 ثور در افغانستان

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  هفتم ثور/ آردیبهشت 1357 خورشیدی به عنوان نقطه عطف در تاریخ سیاسی افغانستان یاد می گردد که بیشتر مردم افغانستان هفتم ثور را سرآغاز تمام بدبختی ها و خونریزی های این کشور می دانند.

  براساس منابع اطلاعاتی افغانستان؛ 40 سال پیش از امروز، ساعت 10 صبح روز هفتم ثور سال 1357 خورشیدی یک کودتای خونین و مرگبار از سوی هواداران حزب دموکراتیک خلق علیه محمد داوود خان رییس جمهور آن وقت افغانستان صورت گرفت.

  محمد داوود خان، اولین رییس جمهور افغانستان بود که 40 سال پیش بتاریخ هفتم ثور/ آردیبهشت 1357 خورشیدی همراه 30 تن از اعضای خانواده اش در یک کودتای خونین توسط هواداران حزب دموکراتیک خلق تیرباران شدند.

  پس از کشته شدن محمد داوود خان، حزب دموکراتیک خلق به رهبری نورمحمد ترکی به قدرت رسید که بیشتر مردم افغانستان کودتای هفتم ثور را سرآغاز روزهای سیاه مملو از جنگ، خون و خشونت در افغانستان یاد می کنند.

  براساس گزارش ها، کودتای هفتم ثور زمینه حمله شوروی سابق را به افغانستان فراهم کرد و جنگ شوروی سابق در این کشور ده سال طول کشید که در نتیجه میلیون ها افغان کشته شدند، یک میلیون افغان معلول گردیدند و پنج میلیون افغان در کشورهای همسایه افغانستان فرار کردند

  پیروزی مجاهدین و ادامه خونریزی‌ها

  پس از ده سال جنگ خونین میان گروه مجاهدین و شوروی سابق؛ سرانجام در سال 1992 میلادی مجاهدین به پیروزی رسید و شوروی سابق از افغانستان بیرون شد.

  با پیروزی مجاهدین، دوران حکومت حزب دموکراتیک خلق نیز به پایان رسید و بیشتر مردم افغانستان تصور می کردند که با پیروزی مجاهدین، افغانستان به صلح، امنیت و آرامش خواهد رسید؛ اما چنین نشد.

  پس از پیروزی گروه مجاهدین؛ این گروه نتوانست یک اجماع فکری تشکیل دهد و اتحاد جامع را میان گروهای مجاهدین بوجود بیاورد؛ سرانجام جنگ خونین دیگر میان گروه های مجاهدین بوجود آمد.

  جنگ خونین و مرگبار میان گروه های مجاهدین برای قدرت سیاسی چهار سال طول کشید که در این جنگ هم هزاران افغان کشته شدند.

  حضور طالبان در افغانستان

  پس از جنگ خونین و ویرانی کابل؛ سرانجام گروه طالبان در سال 1996 با شعار صلح و آرامش از کشور پاکستان وارد کابل شدند و امارت اسلامی تشکیل دادند که بیشتر مردم افغانستان طالبان را کبوتران سفید صلح یاد می کردند و تصور می نمودند که با آمدن طالبان، صلح، امنیت و آرامش در افغانستان حکمفرما خواهد شد.

  اما بازهم جنگ و خونریزی ادامه یافت و طالبان جنگ شدید را با شورای نظار و ائتلاف شمال افغانستان آغاز کردند.

  براساس گزارش ها؛ طالبان با رسیدن به قدرت و تصرف شهر مزار شریف دست به کشتار دسته جمعی زدند که در این جنگ ده ها هزار افغان آواره شدند.

  سرانجام رژیم طالبان تحت نام "امارت اسلامی" در افغانستان با حملات جامعه جهانی در سال 2001 بپایان رسید و مردم افغانستان امیدوار بودند که حضور جامعه جهانی در افغانستان، صلح و امنیت هم در این کشور پایدار خواهد شد؛ اما بازهم چنین نشد.

  در حال حاضر نزدیک به دو دهه از حضور جامعه جهانی در افغانستان می گذرد؛ اما هنوزهم افغانستان به صلح و امنیت سراسری دست نیافته بلکه یکی از ناامن ترین کشورهای دنیا می باشد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران