.
.
.

«افغانستان یکی از مرگ‌بارترین کشورها برای خبرنگاران است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان گزارشگران بدون مرز به تازگی اعلام کرد افغانستان هنوز هم یکی از مرگبارترین کشورها برای خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای است.

این نهاد جهانی مدافع حقوق خبرنگاران می‌ گوید، در این سال در حملات متعدد طالبان و داعش در کابل و دیگر ولایت‌‌ها، کم ‌ازکم 15 خبرنگار و همکار رسانه‌ ها کشته شدند.

به گزارش طلوع نیوز؛ گزارشگران بی ‌مرز، افغانستان را کشور مرگبار برای خبرنگاران می ‌داند، اما می ‌گوید که پیشرفت های امیدوارکننده در این کشور دیده می ‌شود.

یافته‌های گزارش سالانۀ گزارشگران بی‌مرز، نشان می‌ دهند که افغانستان ازمیان 180 کشور جهان، در جایگاه 118هم قرار گرفته ‌است.

به‌ گفتۀ این نهاد، بدترشدن وضع آزادی رسانه ‌ها در دیگر کشورها و سقوط‌شان از یک ‌سو و ازسوی دیگر پیشرفت‌های به وجود آمده در عرصه آزادی اطلاع ‌رسانی، عامل بلندرفتن جایگاه افغانستان در رده ‌بندی شده‌ است.

در گزارش این نهاد آمده است، افغانستان از نادر کشورهای جهان است که با وجود تهدید و خشونت علیه خبرنگاران و رسانه‌‌ها، اما دولت در حد توان خود با بسیج نیروهای دولتی پولیس و امنیت ملی تلاش خود را برای حفاظت از خبرنگاران انجام می ‌دهد.

قابل ذکر است، کمیته مشترک هماهنگی میان حکومت افغانستان و خبرنگاران و رسانه‌ ها برای امنیت خبرنگاران پارسال بوجود آمد و هر ماه تشکیل جلسه و مهمترین مسایل را بررسی می‌کند.

این کمیته، تشکیل ‌شده از عالی‌ترین مقام‌‌های اجرایی دولت و نمایندگان فدارسیون خبرنگاران و رسانه‌‌های افغانستان است و ریاست آن را سرور دانش، معاون دوم رییس ‌جمهوری افغانستان برعهده دارد.

گزارشگران بدون مرز در شرایطی از بدتر شدن شرایط خبرنگاری در افغانستان یاد کرده که یک خبرنگار افغان دیروز چهارشنبه در ولایت قندهار در جنوب افغانستان از سوی افراد مسلح ناشناس کشته شد.