.
.
.

سرنوشت برخی کودکان افغان در ایران... از آزار جنسی تا اعزام به جنگ سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کودکان و نوجوانان زیادی همه ساله از ایران رد مرز شده و به شهرک مرزی اسلام قلعه ولایت هرات در غرب افغانستان فرستاده می ‌شوند.

بنا بر برخی گزارش‌ها خرید و فروش کودکان، بی‌کاری، بدرفتاری، شکنجه و تجاوز جنسی برای پناهجویان و پناهندگان افغانستان، در ایران تبدیل به امری معمول شده است.

به گزارش رادیو سلام وطندار، غلام رسول عمری مسئول کار و امور اجتماعی پروژه یونیسف، در مورد کودکان رد مرزی از ایران گفت که مصاحبه‌ های زیادی با کودکان رد مرزی داشته و ارزیابی‌ های دفتر یونیسف نشان می‌ دهد بیشتر کودکان از ولایت‌ های شمالی افغانستان به ایران قاچاق شده‌ اند.

عمری افزود: «در مسیر راه به برخی از این کودکان تجاوز می ‌شود و حتی مواردی داشتیم که این کودکان به جنگ سوریه فرستاده شده‌ اند».

به گفته عمری، موردی داشتیم که کودک را به پاکستان برده بودند و با ترزیق آمپول که نشانه‌اش بر بدن کودک مانده بود، می ‌خواستند او را برای حملۀ انتحاری آماده کنند؛ اما وقتی کودک متوجه موضوع می‌‌شود، از آنجا فرار می‌کند.

در همین حال، احمدشاه کودک 15 سالۀ افغان می گوید، پس از رسیدن به مقصد، به کار شاقه در میدان واردات میوۀ ایران پرداخته و از ساعت 11 شب تا 1 چاشت در بدل 40 هزار تومان کار کرده است.

احمدشاه پس از هشت ماه کار در ایران نیم از مزدش را می گیرد و بعداً توسط پولیس ایران دستگیر و راهی زندان می شود.

احمد شاه می‌گوید، پولیس ایران به او اجازه نداد تا لباس‌ها و کفش خود را بردارد. به گفتۀ او در زمستان اردوگاه سنگ سفید تنها دمپایی به پا داشته است. او می‌افزاید، بسیاری از خانم‌ها از شدت سرما گریه می‌کردند؛ اما کسی به حرف آن‌ها توجه نمی‌کرد.

پولیس ایران من را لت و کوب می کرد

صفی الله نوجوان 16 ساله‌ افغان، فردی دیگری است که چند هفته پیش از خاک ایران به اسلام قلعه هرات رد مرز شده است.

او مدعی است که کارفرمایش یک ایرانی بوده حقوق هشت ماه‌ اش را که 8 میلیون تومان می‌شده، نپرداخته و دست آخر هم او را تحویل پولیس داده تا رد مرز شود.

صفی الله نیز از بدرفتاری و لت‌و‌کوب پولیس ایران شکایت داشته و می‌‌گوید که پولیس ایرانی او را به کارهای اجباری واداشته است.

صفی الله ادامه داد، کارفرمای ایرانی‌‌اش حقوق مامایش را که 9 میلیون تومان می ‌شد، نیز نپرداخته است. به گفتۀ صفی‌ الله، پولیس ایران علاوه بر لت و کوب، آن‌ها را مجبور به پاک کردن تشناب ‌های اردوگاه می‌کردند. او می‌ افزاید غذایی که در اردوگاه به ما داده می‌‌شد، قابل خوردن نبود.

در همین حال؛ جاوید نادم رئیس مهاجران و بازگشت‌کنندگان هرات می ‌گوید که در 6 ماه گذشته، نزدیک به 3500 کودک از ایران به اسلام قلعه رد مرز شده‌اند. به گفتۀ آقای نادم، خانواده‌ های برخی از این کودکان اخراج شده، هنوز هم در ایران زندگی می ‌کنند.

بر اساس آماری که آقای نادم ارایه کرده است، 37110 فرد و380 خانواده در 6 ماه نخست سال 1396 از کشور ایران به صورت اجباری رد مرز شده ‌اند که در میان آنان علاوه بر کودکان، 41 خانم بدون سرپرست، 396 بیمار، 99 معتاد ، 42 فرد دارای معلولیت و 102 تن کهنسال به چشم می ‌خورند.

میان کارفرمایان ایرانی و قاچاقبران سازش وجود دارد

عبدالقادر رحیمی رئیس کمیسیون ساحوی حقوق بشر در ولایت هرات در غرب افغانستان گفت: «قاچاق کودکان به صورت نظامند و پیوسته انجام می ‌شود. به باور آقای رحیمی میان قاچاق‌بران افغان و ایرانی و هم‌‌چنین کارفرمایان سازش و تبانی‌ وجود دارد».

به گزارش رادیو سلام وطندار؛ عبدالقادر رحیمی افزود، قاچاق‌بران 30 تن از این کودکان را برای کار به یک مزرعه برده بودند که پس از 6 ماه کار در این مزرعه، کافرمای ایرانی نه تنها پول‌شان را نپرداخته، بلکه در تبانی پولیس ایران این کودکان رد مرز شدند.

در همین حال، جیلانی فرهارد سخنگوی والی هرات می‌گوید، بر پایۀ یک توافقنامۀ سه جانبه میان ایران، افغانستان و کمیشنری سازمان ملل متحد، تمامی امور مربوط به پناهجویان و پناهندگان افغانستان با همکاری سه طرف مدیریت می‌شود.

فرهاد افزود، روند تمدید اقامت شهروندان افغانستان، بازگشت اجباری یا اخراج آن‌ها براساس توافق هر سهجانب انجام می ‌شود. اگر در این زمینه تخطی یا تخلفی صورت گیرد، گزارش آن به مرکز ارسال می‌شود.

از سوی دیگر؛ کنسولگری ایران در هرات می ‌گوید، افراد بدون اسناد قانونی و گذرنامه، اجازه اقامت در ایران را نداشته و باید به کشورشان بازگردند.