فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • هند در دو بند بزرگ برق در افغانستان سرمایه گذاری می‌کند

  منبع: العربیه.نت فارسی

  وزارت انرژی و آب افغانستان به تازگی اعلام کرد، هند علاقمند است در بندهای برق باغ دره ولایت کاپیسا و سروبی دو در دریای کابل سرمایه گذاری کند.

  به گزارش تلویزیون یک؛ آصف غفوری مسوول روابط عمومی وزارت انرژی و آب با تایید این خبر گفت، هند از حکومت افغانستان خواهان دریافت مشخصات این دو بند بزرگ شده است؛ اما هنوز نوعیت سرمایه گذاری هند در این بندها مشخص نیست.

  براساس منابع اطلاعاتی افغانستان؛ بند برق باغ ‌دره که روی دریای پنجشیر و غوربند ساخته خواهد شد دست کم 300 میگاوات برق تولید خواهد کرد و یکی از بندهای بزرگ برق در منطقه به شمار خواهد رفت. هم چنان بند سروبی دو، در دریای کابل نیز توانایی تولید 100 میگاوات برق خواهد داشت.

  کشور هند یکی از حامیان اصلی حکومت افغانستان به شمار می رود که میلیون‌ها دالر در بخش‌های زیربنایی افغانستان کمک کرده است.

  یکی از مهم‌ترین بندهای آب افغانستان، بند سلما در ولایت هرات در غرب افغانستان است که توسط کشور هند با هزینه 300 میلیون دالر ساخته شده است.

  این بند توانایی تولید 40 میگاوات برق را دارد و برای هزاران هکتار زمین زراعتی زمینه آبیاری فراهم کرده است. بند سلما بنام بند دوستی افغان – هند نیز یاد می‌گردد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران