فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ایجاد دهلیز هوایی کابل- استانبول تا یک ماه دیگر

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  مقام های افغانستان به تازگی اعلام کردند، قرار است تا یک ماه دیگر؛ یک دهلیز هوایی میان کابل و استانبول ترکیه ایجاد گردد.

  اتاق تجارت و صنایع افغانستان با انتشار خبرنامه ای نوشت، این موضوع در نشست مشترک سرمایه گذاری میان بازرگانان افغان – ترکی در کابل مطرح شد.

  نشست مشترک سرمایه گذاری برای رشد معاملات بازرگانی میان افغانستان و ترکیه روز یکشنبه 15 آوریل در شهر کابل برگزار شد و ده ها بازرگان از هر دو کشور در این نشست حضور داشتند.

  عتیق الله نصرت، رئیس هیأت عامل اتاق‌ های تجارت و صنایع افغانستان در این نشست گفت، قرار است تا یک ماه دیگر، دهلیز هوایی بمنظور صادرات و واردات کالاهای بازرگانی میان کابل- استانبول ایجاد گردد و این کالای های بازرگانی توسط هواپیمای "ترکیش ایرلاین" انتقال داده خواهند شد.

  نصرت افزود، با ایجاد این دهلیز هوایی؛ کالای های بازرگانی افغانستان به استانبول ترکیه و بعداً به بازار کشورهای اروپا صادر خواهند شد.

  تلاش برای رشد معاملات بازرگانی میان کابل- آنکارا

  براساس خبرنامه ذکر شده؛ عتیق الله نصرت، رئیس هیأت عامل اتاق‌ های تجارت و صنایع افغانستان در این نشست از حکومت ترکیه خواست، تعرفۀ گمرکی را بر کالاهای صادراتی افغانستان به آن کشور کاهش دهد و یک مرکز خدمات بازرگانی برای بازرگانان افغان را نیز در آن کشور ایجاد کنند، تا کالاهای بازرگانی افغانستان از طریق استانبول به بازار کشورهای اروپایی نیز انتقال داده شوند.

  در همین حال، فاتح متین، معاون وزیر اقتصاد ترکیه در این نشست گفت:" موقعیت افغانستان در میان کشور های آسیای مرکزی و موقعیت ترکیه در کنار کشورهای اروپایی طوری است که می تواند حجم بازرگانی میان دو کشور را بلند ببرد که با سرمایه گذاری مشترک می تواند دو کشور را به بازارهای بیشتر وصل کند."

  فاتح متین افزود، بازرگانان ترکی آماده اند تا بصورت مشترک با بازرگانان افغان در بخش های معادن و انرژی سرمایه گذاری کنند.

  فاتح متین معاون وزیر افتصاد ترکیه با 25 بازرگان ترکی به کابل آمده تا شرایط سرمایه گذاری را در افغانستان بررسی کنند.

  براساس معلومات اتاق تجارت و صنایع افغانستان؛ سالانه میزان معاملات بازرگانی میان کابل و آنکارا نزدیک به 110 میلیون دالر می باشد که از این مبلغ 33 میلیون دالر مربوط به کالاهای صادراتی افغانستان می باشد. اما مقام های هر دو کشور تلاش دارند تا حجم معاملات بازرگانی را افزایش دهند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران