.
.
.

عضو کلیدی طالبان: نه پاکستان و نه ایران؛ فقط آمریکا برای ما مهم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ملا عبدالسلام ضعیف، سفیر پیشین گروه طالبان در پاکستان اعلام کرد که طالبان تنها در گفتگو با آمریکا می‌خواهند که جنگ کنونی افغانستان را پایان دهند؛ دیگر هیچ کشور به شمول پاکستان و ایران نمی‌توانند که طالبان را متقاعد بسازند تا جنگ افغانستان را پایان دهند.

روزنامه پاکستانی "دیلی تایمز" امروز دوشنبه 9 آوریل گزارش داد که ملا ضعیف گفته است:" طالبان هیچ‌ گونه معامله‌یی را از طریق کشوری به ‌شمول پاکستان و ایران نمی‌خواهند. آنها می‌‌خواهند که مشکلات را با امریکا حل کنند بدون دخالت دیگران."

ضعیف افزود، پاکستان شماری از اعضای ارشد طالبان را به هدف آوردن به پای میز مذاکرات صلح دستگیر کرده است.

عبدالسلام ضعیف علاوه کرد:" پاکستان فشار بر طالبان را افزایش داده ‌است، اما طالبان آنچه که پاکستان می‌‌خواهد را انجام نخواهد داد. پاکستان برخی ‌از رهبران ارشد طالبان را بازداشت کرده‌ است، درست زمانی ‌که تلاش‌ هایی در منطقه برای تشویق طالبان به میز گفتگو انجام می‌‌گیرد."

این دیپلمات پیشین طالبان در اسلام‌آباد در مورد پیشنهاد حکومت افغانستان مبنی بر شناختن گروه طالبان به عنون یک جریان سیاسی گفت:" من باور دارم که دولت کابل مایل نیست اهداف طالبان را درک کند. برخی ‌از رهبران طالبان باورمند استند در قبال شناختن طالبان به‌ عنوان یک قدرت سیاسی، یک توطئه‌ی پنهانی وجود دارد، از همین ‌رو آنان (طالبان) این پیشنهاد را نپذیرفتند."

دولت کابل غیر قانونی است

ملا عبدالسلام ضعیف سفیر پیشین طالبان در اسلام‌آباد در گفتگو با روزنامه دیلی تایمز گفته است:" تاکنون، طالبان دولت کابل را یک دولت غیرقانونی می‌دانند. دوم، طالبان می‌خواهند افغانستان را از چنگ‌های نیروهای اشغالگر آزاد کنند. آنان می‌خواهند حکومت اسلامی در افغانستان اعلام کنند."

ملا ضعیف تاکید کرده است، طالبان تقاضای هر کشوری را قبول نمی‌کند تا زمانی که نیروهای خارجی افغانستان را ترک نکنند. آمریکا هنوز مشغول ایجاد مشکلات برای طالبان، مردم افغانستان و منطقه است؛ با آمدن آمریکا در افغانستان اوضاع منطقه نیز بدتر شده است.

عبدالسلام ضعیف گفته است:" واشنگتن باید از این مسئله‌یی غرور پرهیز کند و به‌گونۀ کلی از آوردن بی‌ثباتی بیشتر به منطقه، و به‌ ویژه در افغانستان جلوگیری کند."

براساس گزارش روزنامه دیلی تایمز؛ عبدالسلام ضعیف سفیر پیشین طالبان در اسلام آباد در سال 2002 در پاکستان دستگیر گردید و بعد به آمریکا تحویل داده شد.

آمریکا با گرفتن ملا ضعیف؛ او را به زندان گوانتانامو انداخت و نامش را در لیست سیاه هراس افگنان ثبت کرد. آمریکا ملا ضعیف را در سال 2005 از زندان گوانتانامو آزاد کرد و نامش را در سال 2010 از لیست سیاه هراس افگنان خذف نمود.