.
.
.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان: 40درصد کودکان کارگر در کشور زیر فشار و تهدیداند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک تحقیق تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد که 40 درصد اطفال کارگر در این کشور با فشار و تهدید رو‌به‌رو‌اند.

بر بنیاد گزارش تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان 61 درصد کودکان کارگر در این کشور در محیط غیرصحی کار می‌کنند و 56 درصد شان فرصت برای آموزش ندارند و 40 درصدشان با فشار و تهدید روبه رو هستند.

سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز سه‌شنبه 3 آوریل در کنفرانس خبری گفت، بر اساس قوانین افغانستان و بین‌المللی اطفال نباید کارهای شاقه کنند، اما آنان برای تداوم زندگی خود و فامیل‌شان مجبور به کارهای شاقه می‌شوند.

وی گفت: "تحقیق کمیسیون مستقل حقوق بشر که در 12 ولایت کشور راه‌اندازی کرده نشان می‌دهد که 57 درصد این کودکان در جریان کار دچار مشکلات صحی می‌شوند که از این میان 78 درصد آنان با هزینه شخصی‌شان درمان می‌شوند و حدود 32 درصد آنان در جریان کار آسیب می‌بینند و دچار جراحت می‌شوند".

بر اساس این گزارش، کودکان در افغانستان 23 نوع کار شاقه چون خشت‌مالی، باسیکل سازی، نانوایی، خیاطی، نجاری و دیگر کارها در آن شامل است.

56 درصد این کودکان از کارشان رضایت دارند که آن هم به دلیل عدم آگاهی از حقوق‌شان است و 43 درصد دیگر ناراضی‌اند.

دلایل شاقه کاری کودکان در افغانستان، 42 درصد برای آموزش حرفه، 21 درصد به خاطر قرضداری والدین، حدود 30 درصد در خانه و 11 درصد در بدل نان روزانه شان گفته شده است.