.
.
.

شورای عالی صلح افغانستان: هدف ما تسلیم شدن طالبان نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح افغانستان امروز سه‌شنبه 03 آوریل اعلام کرد که طرح پیشنهادی صلح حکومت افغانستان بمنظور تسلیم شدن گروه طالبان نیست.

خلیلی در سفری به ولایت قندهار در جنوب افغانستان امروز گفت، شورای عالی صلح تلاش دارد تا یک "صلح آبرومند" برای گروهای درگیر جنگ فراهم گردد.

رییس شورای عالی صلح افغانستان تاکید کرد، هیچ وقت صلح سراسری توسط خارجی ها به دست نمی‌آید و خارجی‌ها فقط می‌توانند از روند صلح حمایت کنند.

به گزارش منابع خبری افغانستان؛ خلیلی از مردم افغانستان خواست، برای آوردن صلح و ختم جنگ در این کشور تلاش کنند و صداهای صلح را بلند نمایند.

حکومت افغانستان در ماه فوریه امسال در دومین نشست "پروسه کابل" یک طرح پیشنهادی صلح را برای طالبان با حضور نمایندگان 25 کشور اعلام کرده گفت، اگر طالبان قانون اساسی این کشور را بپذیرند، طالبان می‌توانند در شهر کابل و سایر ولایت‌های افغانستان دفتر سیاسی باز کنند.

از سوی دیگر، نشست جهانی صلح تاشکند بتاریخ 27 مارس امسال با حضور نمایندگان 27 کشور در شهر تاشکند پایتخت کشور ازبکستان برگزار شد و کشورهای اشتراک کننده در آن نشست، از روند صلح افغانستان حمایت کردند.

قابل ذکر است که عصمت‎الله ایرگاشیف نماینده ویژه رییس جمهوری ازبکستان برای افغانستان اخیراً اعلام کرد، اگر مقام‌های افغانستان رضایت داشته باشند، این کشور حاضر است برای گروه طالبان دفتر سیاسی باز کند.