.
.
.

زنان زندانی در افغانستان پس از رهایی به کجا می‌روند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رهایی از زندان و برگشتن نزد خانواده برای بسیاری از زنان زندانی افغان به آرزوی دست نیافتنی مبدل شده است، بسیاری از این زنان می‌گویند؛ پس از محکومیت به حبس، از سوی خانواده‌، طرد شده و خانواده‌های‌شان از زیر بار مسوولیت آن‌ها شانه خالی می‌کنند.

براساس گزارش "خبرگزاری بانوان افغانستان"، بسیاری از زنانی افغان که به جرم قتل شوهران و فساد اخلاقی راهی زندان شده‌اند می‌گویند، پس از زندانی شدن از سوی خانواده‌های‌شان طرد می‌شوند.

مشروح مصاحبه با برخی از زنان زندانی در افغانستان که خبرگزاری بانوان انجام داده است:

فرحناز (نام مستعار) زنی است که به جرم قتل شوهرش زندانی است، او از مدت هفت سال که قرار است در زندان باشد، چهار سال را گذرانده است، وی می‌گوید؛ امیدی به این که پس از رهایی از سوی خانواده‌اش پذیرفته شود، ندارد.

لاله (نام مستعار) نیز به جرم قتل شوهرش در زندان است، او شش طفل دارد و می‌گوید؛ دلیل قتل شوهرش خشونت‌های خانوادگی است و هیچ‌گونه امیدواری ندارد که پس از رهایی از زندان بتواند، چون گذشته به آغوش خانواده برگردد.

لاله می‌گوید، نمی‌داند پس از رهایی باید کجا برود، چون مادرش، خارج از کشور زندگی می‌کند و برادرانش هم در این مدت به دیداراش نیامده‌اند.

در همین حال فرزانه (نام مستعار) زنی 23 ساله است که به جرم تهدید تلفنی شوهرش، در زندان به سر می‌برد. او از پنج‌سالی که برایش تعیین شده یک سال را گذرانده است.

وی گفت: "امیدی ندارم که به همون زندگی عادی که داشتم برگردم، ممکنه خانواده‌ام مرا نپذیرن، چون رابطه‌ی با من ندارند"

مسئولان در زندان زنانه‌ی هرات افغانستان در این باره گفته‌اند: "زنانی که از زندان رها می‌شوند در صورتی که از سوی خانواده پذیرفته نشوند، به خانه‌های امن سپرده می‌شوند و تا زمانی که بستر مناسب برای حضورشان در خانه مهیا شود، در خانه‌ی امن می‌مانند".

بر اساس این گزارش، فعالان حقوق زن در افغانستان طرد شدن زنان زندانی را عامل چالش‌های بعدی و احتمال آغشته شدن این زنان، به فساد می‌دانند.