فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ازبکستان: آماده هستیم به طالبان دفتر سیاسی بدهیم

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  عصمت‎الله ایرگاشیف نماینده ویژه رییس جمهوری ازبکستان برای افغانستان روز دوشنبه 2 آوریل اعلام کرد که اگر مقام‌های افغانستان رضایت داشته باشند، این کشور حاضر است برای گروه طالبان دفتر سیاسی باز کند.

  ایرگاشیف به تازگی در مصاحبه با تلویزیون آرزو گفت، هدف کشورش از نشست تاشکند رساندن پیام صلح کابل از مجرای کشورهای منطقه و جهان به گروه طالبان بود و اکنون این گروه سرنوشت خود را رقم بزند.

  عصمت‎الله ایرگاشیف تاکید کرد، در صورت موافقت حکومت افغانستان؛ ازبکستان آماده گشایش دفتر سیاسی برای گروه طالبان و مهیا سازی شرایط برای پیوستن این گروه به روند صلح است.

  ایرگاشیف گفته است:" اگر گروه طالبان خواهش بکنند که ما زمینه‌‌‎ای مذاکرات را مساعد بسازیم، ما آماده هستیم که در این راستا به افغانستان کمک کنیم."

  نماینده ویژه رییس جمهوری ازبکستان برای افغانستان افزود:" ما می‎‌خواهیم روابط ما با افغانستان جوانب دوستانه داشته باشد. این منطقه خانه‌ای عمومی ما است. افغانستان را نیز در آغوش می‎‌گیریم زیرا که بخش جدا ناپذیر منطقه‎ای آسیای مرکزی است."

  عصمت‎الله ایرگاشیف تعهد کرده است که ازبکستان تا پایان جنگ و رسیدن افغانستان به ثبات درکنار حکومت افغانستان خواهد ایستاد.

  قابل ذکر است که نشست جهانی صلح تاشکند بتاریخ 27 مارس امسال با حضور نمایندگان 27 کشور در شهر تاشکند پایتخت کشور ازبکستان برگزار شد و کشورهای اشتراک کننده در آن نشست، از روند صلح افغانستان حمایت کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران