فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آیا عطا محمد نور در معامله با ارگ خواست‌های مردم را نادیده گرفت؟

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  توافق عطامحمد نور برای کنار رفتن از مقام ولایت بلخ با حکومت مرکزی افغانستان برای شماری از شهروندان این کشور پرسش برانگیز شده است.

  بر اساس گزارش شبکه خبری "طلوع نیوز"، شماری از شهروندان افغانستان گفته‌اند، عطا محمد نور در یک معامله با حکومت به خواست‌های اصلی‌اش پشت زده است.‎

  عطا محمد نور والی پیشین بلخ استعفانامه خود را در اوایل شروع حکومت وحدت ملی افغانستان (حکومت فعلی) به محمد اشرف غنی رییس جمهوری این کشور ارائه کرده بود و محمد اشرف استعفای او را روز 18 دسامبر منظور کرد، اما عطا محمد نور استعفایش را قبول نداشته و گفته بود، تا زمانی که حکومت وحدت ملی است وی به حیث والی بلخ کار خواهد کرد.

  عطامحمد نور تاکید کرده بود که بر اساس فیصله شورای رهبری حزب جمعیت از سمت‌اش برکنار خواهد شد نه براساس فرمان سران حکومت وحدت ملی افغانستان اما پس از حدود 4 ماه جنجال‌ها والی جدید بلخ معرفی و عطا محمد نور این کرسی را ترک کرد.

  طلوع نیوز نوشت: عطا محمد نور در برابر حکومت بیشتر از پنجاه بار سخنرانی کرد و در هر سخن رانی‌اش حکومت را به باد انتقاد گرفت، برای کنار رفتن از سمتش خط‌های سرخ را مشخص ساخت و هیئتی از حزب جمعیت اسلامی با نمایندگانی از حکومت، وارد گفت‌وگو شدند.

  عطا محمد نور گفته بود شروط او برای برکناری از سمتش مواردی چون اصلاحات انتخاباتی، حزبی شدن پارلمان، توزیع شناس نامه‌های برقی، تعدیل قانون اساسی و تغییر نظام از ریاستی به پارلمانی است.

  وی در یکی از سخنرانی‌هایش گفته بود: "اگر خواسته های مان عملی نشوند، شما فکر و اندیشه بلخ را از اندیشه تان دور کنید. تا آخر حکومت اگر تو رییس جمهور باقی می مانی من هم به حیث والی باقی می‌مانم".

  اما طلوع نیوز نوشت: مردم بدون آنکه شروط عطا محمد نور پذیرفته شوند توافق وی را با حکومت مرکزی افغانستان پرسش برانگیز می‌دانند.

  سمیع یکی از شهروندان کابل در این باره گفت: "از حرکت‌های مردم سو استفاده کرد و به خواست‌های خودش رسید".

  مسعود حبیبی، باشندۀ دیگر کابل نیز گفت: "در اول به مردم وعده‌های زیاد داد، اما بعد رفت با حکومت گفت‌وگو کرد و آن چیزهایی را که وعده داده بود انجام نداد".

  نور اعلام کرد که حکومت تمامی خواست‌های حزب جمعیت اسلامی را پذیرفته است، اما منابعی در شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی گفته است که عطامحمد نور و ریاست جمهوری تنها روی جانشین والی بلخ، فرمانده پولیس این ولایت و چند وزارت و سفارت به تفاهم رسیده‌اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران