امریکا: هشت فروند هواپیمای بی‌سرنشین به ارتش افغان کمک می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) اعلام کرد که قرار است هشت فروند هواپیمای بی‌سرنشین را در اختیار ارتش افغانستان قرار دهد.

این وزارت گفته است، این هواپیماها به هدف افزایش حملات هوایی ارتش افغانستان علیه پایگاه گروه‌های طالبان و داعش کمک می‌شود.

منابع خبری افغانستان به نقل از گزارش پنتاگون امروز شنبه 31 مارس نوشتند:" پنتاگون از امضای قرارداد با یک شرکت طیاره سازی خبرداده است. قرار است شرکت مذکور 8 فروند طیاره بدون سرنشین نوع سگن‌ایگل را برای نیروهای هوایی افغانستان آماده سازد. ارزش این قرارداد 47 میلیون دالر است."

قابل ذکر است، ارتش ایالات متحده امریکا روز گذشته از کمک 20 چرخبال "بلک هاوک" طی هشت ماه آینده به نیروهای هوایی افغانستان خبر داده بود.

مقام‌های ارتش امریکا گفته‌اند که پنتاگون قصد دارد تا چرخبال‌های "بلک هاوک" را جانشین چرخبال‌های "می 17" روسی در افغانستان سازد.

براساس گزارش‌ها، از دیدگاه پنتاگون، چرخبال‌های "بلک هاوک" در مقایسه با "می 17"، توانمندتر و سازگارتر به جنگ افغانستان است.

قبل از این نیز ایالات متحده امریکا 11 چرخبال "بلک‌هاوک" به نیروهای هوایی افغانستان کمک کرده است.

قرار است که تا چند سال آینده ایالات متحده امریکا 160 چرخبال "بلک‌هاوک" به افغانستان کمک کند.

در کنار "بلک هاوک"، ده‌ها فروند چرخبال سبک جنگی "ای سی 208" ، چرخبال‌های "ام دی 530" و هواپیماهای "ای 29" نیز از سوی واشنگتن در اختیار نیروهای دولتی افغانستان گرفته‌ است.

انتظار می‌‌رود تا پایان سال روان میلادی شمار این چرخبال‌‌های امریکایی در افغانستان به 20 فروند برسد، اما تا سال 2023، در مجموع 159 چرخبال "بلک هاوک" به نیروهای هوایی افغان سپرده خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید