تجمع اعتراضی زنان هلمند در مرکز قدرت طالبان ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ده ها تن از باشندگان ولایت هلمند در جنوب افغانستان از دو روز به این طرف خیمه های تحصن برپا کرده و از گروه طالبان و دولت افغانستان می خواهند که برای ختم جنگ در این کشور تعهد بدهند.

منابع خبری افغانستان گزارش دادند، قرار بود امروز پنجشنبه 29 مارس دولت افغانستان به خواست های این معترضان پاسخ مثبت بدهند اما دولت هنوز این کار نکرده و معترضان دست به اعتصاب غذایی زده اند.

این تجمع اعتراضی بی پیشینه به شمول زنان از دیروز چهارشنبه شروع شد و تا کنون ادامه دارد. این معترضان خواهان پایان جنگ در افغانستان هستند.

زنان معترض ولایت هلمند تاکید دارند، برای ختم جنگ و آوردن صلح در افغانستان این تجمع اعتراضی راه اندازی شده تا از گروه های درگیر برای ختم جنگ در افغانستان تعهد بگیرند.

معترضان اعلام کردند، میان این تجمع اعتراضی افراد دولتی و سیاسی حضور ندارند و این یک اعتراض مردمی می باشد.

یک زن معترض ولایت هلمند به رسانه ها گفته است: "پسرم را در یکی از انفجارها از دست دادم و خانواده ‌اش بدون پشتوانه ماند. من از طالبان می ‌خواهم تا درخواست ما برای صلح را بپذیرد."

در همین حال، حسینه احساس، مسئول خیمه تحصن زنان ولایت هلمند گفت: "خواهران هلمندی از شما حمایت می کنند. ما زنان کبوترهای صلح هستیم. هر مادری که به این خیمه آمده است، پسر، شوهر و یا یک عضو فامیل خود را از دست داده است. آنها نمی ‌خواهند که دیگر زنان به درد و یا فقدان از دست دادن عزیزانشان مبتلا شوند. ما متحدانه به این حرکت مدنی خود با جوانان ادامه می دهیم."

گروه طالبان با پخش یک پیام صوتی اعلام کرد، خواسته های صلح این معترضان را می پذیرد اما معترضان باید اول بسوی پایگاه های ارتش امریکا در این ولایت حرکت کنند و از امریکا برای پایان جنگ در افغانستان تعهد بگیرند.

طالبان در خبرنامه اش مدعی شدند: "دشمنان از نام معترضان استفاده سوء می‌ کنند و خدای ناخواسته، اگر اتفاقی افتاد، مسئولیت آن را این گروه برعهده نخواهد داشت."

این تجمع اعتراضی که زنانی از ولایت هلمند در آن شرکت دارند؛ پس از حمله خونین انتحاری جمعه گذشته در شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند شکل گرفت.

آن حمله انتحاری در روز سوم نوروز در نزدیکی یک استدیوم ورزشی رخ داد. مقام های ولایت هلمند تایید کردند، در آن حمله 16 نفر کشته شدند و 50 نفر دیگر زخم برداشتند که تماماً غیرنظامیان بودند.

ولایت هلمند در جنوب افغانستان همواره به عنوان یکی از مراکز قدرت اصلی طالبان، مرکز تولید مواد مخدر و کانون اصلی جنگ افغانستان یاد می گردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید