حمایت بین‌المللی از روند صلح افغانستان در نشست تاشکند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در نشست جهانی صلح تاشکند امروز سه شنبه 27 مارس، کشورهای اشتراک کننده از روند صلح در افغانستان اعلام حمایت کردند.

براساس منابع خبری افغانستان؛ شوکت میرضیایوف، رییس جمهوری ازبکستان در این نشست گفت، تاشکند آماده‌است تا زمینه مذاکرات مستقیم صلح میان طالبان و حکومت افغانستان را فراهم کند.

میرضیایوف، گروه‌های درگیر جنگ در افغانستان را به آتش‌بس دعوت کرده و افزود، نشست جهانی صلح تاشکند به هدف جلوگیری از آینده ناکام افغانستان و فراهم ساختن زمینه مذاکرات صلح میان طالبان و حکومت افغانستان برگزار شده‌است.

رییس جمهوری ازبکستان تاکید کرد: "ما از سیاست دولت افغانستان بخاطر گفتگوهای صلح حمایت می‌کنیم. طالبان بخاطر گفتگوهای صلح باید آتش‌بس کنند."

میرضیایوف علاوه کرد:"ما از همه کشورها می‌خواهیم با افغانستان همکاری کنند تا پروسه‌ی صلح در این کشور تطبیق شود. راه افغانستان راه درستی است چون برای رسیدن به صلح تلاش‌ها جریان دارد ."

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان در این نشست گفت، افغانستان وقتی به صلح می‌رسد که همکاری‌های منطقه‌یی عملی گردد.

محمد اشرف غنی افزود:" اگر پروژه‎های بزرگ منطقه‎یی تطبیق شوند، برای مردمان خود خدمت بزرگی را انجام داده‌ایم. به‌جای سیاست‌های تقابلی باید فضای همکاری را ایجاد و وسعت دهیم."

وی تاکید کرد:" جنگ جاری بالای موقعیت افغانستان است و در این باره اجماع منطقه‌یی و بین‌المللی خیلی‌ مهم است. باید فرصت گفت‎وگو به میان بیاید. امروز برای این گردهم آمده‌ایم که تهدیدهای مشترک متوجه ما است و هدف این نشست این است تا تهدیدات مشترک را از بین ببریم."

رییس جمهوری افغانستان افزود، افغانستان برای رسیدن به صلح از تمام گزینه‌های موجود استفاده خواهد کرد. افغانستان و کشورهای منطقه اهداف و مشکلات مشترک دارند؛ برای داشتن یک آینده روشن سیاسی، امنیتی و اقتصادی باید باهم صادقانه کار کنیم.

محمد اشرف غنی گفت:" شبکه‌های تروریستی باهم وصل‌اند و اهداف مشترک دارند. افغانستان در خط نخست مبارزه با تروریزم قرار دارد و می‌رزمد. شمار افراد داعش در افغانستان به کمتر از دو هزار می‌رسد. قوای امنیتی و دفاعی افغانستان شجاعانه در مقابل آنان می‌جنگند و بیش از یک هزار آنان را کشته‌اند که بیشتر در ولایت‌های ننگرهار و کنر فعالیت داشتند. در دو هفتۀ گذشته نیروهای افغان عملیات‌های مؤثری را برای از بین بردن این تهدیدهای مشترک، راه اندازی کرده‌اند."

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنرانی‌اش در این نشست گفت، ثبات منطقه به ثبات افغانستان مرتبط است، یکی از راه‌های که می‌توان افغانستان را به ثبات رساند؛ تقویت پروژه‌های بزرگ زیربنایی نظیر خط آهن و پروژه تاپی در سطح منطقه‌است.

او علاوه کرد، زمان حل مشکلات افغانستان فرا رسیده‌است باید با افغانستان همکاری شود تا از منابع طبیعی‌اش استفاده کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنرانی‌اش به روند صلح افغانستان اشاره کرده گفت، اتحادیه اروپا از طرح پیشنهادی صلح حکومت افغانستان حمایت می‌کند.

فدریکا موگرینی گفت:" اتحادیه اروپا از طرح صلح افغانستان حمایت می‌کند و این یک شانس طلایی است، ما در این بخش خواهان کمک به افغانستان هستیم. پس از گفتگوهای صلح، در بخش حذف نام مخالفان از فهرست سازمان ملل با افغانستان همکاری می‌کنیم چرا که مردم افغانستان صاحب روند صلح اند و مخالفان باید بپذیرند."

موگرینی به فعالیت گروه‌های "تروریستی" خارجی در افغانستان اشاره کرده گفت:" از فعالیت تروریستان خارجی در افغانستان نباید غافل شد و برای تأمین صلح و ثبات در افغانستان باید از فعالیت گروه‌های تروریستی ممانعت به عمل آید."

دور رسمی نشست جهانی صلح تاشکند امروز سه‌شنبه با حضور نمایندگان 23 کشور جهان در شهر تاشکند پایتخت ازبکستان رسمآ افتتاح شد و برای دو روز ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید