نشست جهانی صلح تاشکند در مورد افغانستان آغاز به کار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نشست جهانی صلح تاشکند امروز دوشنبه 26 مارس با حضور نمایندگان 23 کشور در کشور ازبیکستان برگزار شد و دو روز ادامه خواهد داشت.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان نیز بعد از ظهر امروز دوشنبه وارد شهر تاشکند شد و قرار است فردا سه شنبه در این نشست جهانی سخنرانی کند.

براساس گزارش منابع خبری افغانستان؛ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده است، نشست جهانی صلح تاشکند به هدف شکل‌گیری یک اراده جمعی در سطح منطقه و جهان برای مبارزه جدی با تهدیدهای "تروریستی" و تأمین صلح در افغانستان برگزار شده است.

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی افغانستان در مورد نشست جهانی صلح تاشکند گفت: "این کنفرانس مهم است که به سطح وزرای خارجه برگزار شده است. امیدوار هستیم که این کنفرانس در تحقق آرمان‌های مردم افغانستان کمک بکند."

در همین حال وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، نشست جهانی صلح تاشکند نشان می‌دهد که جهان یکبار دیگر حمایت‌شان را برای تأمین صلح و ثبات در افغانستان اعلام کرده است.

از سوی دیگر، پیری مایدون سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان در مورد نشست جهانی صلح تاشکند گفت، طالبان باید طرح پیشنهادی صلح حکومت افغانستان را بپذیرند و از این فرصت پیش آمده استفاده کنند.

پیرمایدون افزود: "هیچ شکی نیست که این نشست برای صلح افغانستان یک نشست مهم است و پیشرفتی است که پیشنهاد‌های صلح حکومت افغانستان را در نشست کابل دنبال می‌کند. کشورهای منطقه و جهان در نشست تاشکند دیدگاه‌های‌شان را در بارۀ صلح افغانستان هماهنگ می‌سازند."

 روسای جمهوری افغانستان و ازبیکستان

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید