هفت شرکت هواپیمایی افغانستان ورشکست شده‌اند

20 میلیون دالر و 218 میلیون افغانی بدهکاری شرکت‌های هوایی از دولت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هفت شرکت هواپیمایی خصوصی در افغانستان به دلایل مشکلات اقتصادی، امنیتی و سیاست آسمان باز ورشکست شده‌اند.

بر اساس گزارش روزنامه "هشت صبح"، شرکت‌های هوایی صافی، پامیر، افق شرق، افغان جت، فضاایر، کابل‌ایر و خراسان ورشکست شده‌اند و مسئولان شرکت کام‌ایر نیز هشدار داده‌اند که مالیات بلند و کرایه‌ی جایدادها و دکان‌های دولت، اکنون بر دوش آن‌ها سنگینی می‌کند.

بر اساس این گزارش، این شرکت‌ها پس از ورشکسته‌گی، هنوز موفق به تصفیه‌ بدهکاری‌های‌شان با دولت این کشور نشده‌اند. ورشکست شدن این شرکت‌ها، مشکلاتی را نیز بوجود آورده و هم اکنون، هزاران نفر بیکار شده و قیمت تکت‌ها (بیلت) در افغانستان افزایش یافته است.

آمارهای اداره‌ی مستقل هوانوردی ملکی افغانستان نشان می‌دهد که در حال حاضر مسئولان چهار شرکت هوایی خصوصی این کشور، 20 میلیون دالر و 218 میلیون افغانی (پول افغانستان) بابت نپرداختن کرایه‌ی توقفگاه، حمل و نقل، ارایه‌ی خدمات داخل میدان‌هوایی و کرایه‌ دکان‌ها و جایدادها از دولت افغانستان بدهکاراند.

شرکت "صافی" با بیشترین بدهکاری در جایگاه نخست، شرکت "کام‌ایر" در جایگاه دوم و شرکت‌ "افغان جت" به ترتیب در رده‌های بعدی قرار دارند.

بر اساس آمارها، از سال 2001 بدین‌سو، هشت شرکت هوایی خصوصی در افغانستان با سرمایه‌ی حدود 200 میلیون دالر به فعالیت آغاز کردند، اما اکنون به جز یکی از این شرکت‌ها، هفت شرکت دیگر ورشکست شده‌اند.

بر اساس این گزارش، ورشکست شدن شرکت‌های هوایی داخلی افغانستان، به نفع شرکت‌های هوایی خارجی بوده و هم اکنون هفت شرکت هوایی خارجی در این کشور فعالیت دارند. مسئولان اداره مستقل هوانوردی ملکی افغانستان در این باره گفته‌اند، سال گذشته این شرکت‌ها قیمت تکت‌های (بلیت) خود را پایین آورده بودند، اما اکنون در نبود شرکت‌های هوایی داخلی، آن را افزایش داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید