والی جدید بلخ رسمأ تعیین شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد اسحاق رهگذر بعد از ظهر امروز پنجشنبه 22 مارس رسمأ به عنوان والی جدید ولایت بلخ افغانستان تعیین گردید.

عطامحمد نور والی پیشین بلخ در مراسم معرفی والی جدید بلخ گفت، پس از رسیدن حزب جمعیت به یک توافقنامه با ارگ ریاست جمهوری، موافق است که از مقام ولایت بلخ کنار برود.

براساس منابع خبری کابل؛ نور به ارگ ریاست جمهوری افغانستان اخطار داده و تاکید کرد:"ما وحدت ملی و نظام صالح را دوست داریم. اگر حق ما را تلف کنید ما سکوت نمی کنیم و ما را مجبور نسازید تا اقدامی علیه حکومت انجام دهیم".

عطامحمد نور والی پیشین بلخ علاوه کرد:" ما از توطئه های حکومت هراس نداریم و به حکومت اخطار میدهیم وضعیت را ازین بدتر نسازد".
از سوی دیگر، اکرم سامع به عنوان فرمانده جدید پولیس ولایت بلخ نیز امروز پنجشنبه رسمآ تعیین شد.

براساس منابع اطلاعاتی افغانستان، محمد اسحاق رهگذر والی جدید ولایت بلخ عضو حزب جمعیت و یکی از نزدیکان عطامحمد نور است که در گذشته به عنوان والی بلخ و عضو مجلس نمایندگان فعالیت کرده است.

اختلافات میان عطامحمد نور و ارگ ریاست جمهوری سه ماه پیش آغاز شد. نمایندگان ارگ و حزب جمعیت هشت بار نشست کردند.

محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان سه ماه پیش استعفاء نامه عطامحمد نور والی مستعفی بلخ را امضاء کرد، مهندس محمد داوود را به عنوان والی جدید بلخ تعیین نموده بود.

اما این کار اشرف غنی با واکنش شدید عطامحمد نور والی پیشین بلخ و حزب جمعیت روبرو شد و عطامحمد نور اعلام کرد، این اقدام حکومت را قبول ندارد و تا ختم حکومت وحدت ملی به عنوان والی بلخ می‌ماند.

عطامحمد نور گفت، استعفاء شان براساس شرایطی می¬باشد که باید حکومت آنرا بپذیرد اما غنی بدون در نظرداشت آن شرایط استعفاء شان را امضاء کرده¬است.

سر انجام جنجال‌های سیاسی میان عطامحمد و ارگ ریاست جمهوری به اوج خود رسید و هشت بار نشست‌های نمایندگان حزب جمعیت و ارگ ریاست جمهوری برگزار گردید اما بدون نتیجه پایان یافت.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان اخیرأ معصوم ستانکزی رییس امنیت ملی و سلام رحیمی رییس دفتر ریاست جمهوری را به ولایت بلخ فرستادند تا مستقیم با عطامحمد نور بحث کنند.

بعد از چندین جلسه، سرانجام اختلافات سیاسی میان ارگ ریاست جمهوری و حزب جمعیت حل گردید و امروز پنجشنه محمد اسحاق رهگذر به عنوان والی جدید ولایت بلخ رسمأ معرفی شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید