اولین موتر آفتابی و برقی در افغانستان ساخته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حسین علی امینی یک جوان افغان است که برای نخستین بار یک موتر/ خودرو آفتابی و برقی را در افغانستان ساخته و در آستانه سال جدید خورشیدی رونمایی کرد.

این جوان افغان باشنده قریه انگوری ولسوالی جاغوری ولایت غزنی افغانستان است که موتر سازنده‌اش را دو روز پیش با حضور مقام‌های محلی و ده‌ها تن از باشندگان ولسوالی جاغوری در ساحه "دشت خاکریز انگوری" رونمایی نمود.

این کار خلاقانه حسین علی امینی با استقبال گرم کاربران افغان روبرو شد. بیشتر کاربران افغان از این دست‌آورد بزرگ این جوان افغان تمجید کرده و عکس‌های موتر سازنده او را به عنوان تحفه "سال نو" دست بدست می‌کنند.

عبدالطیف پدرام نماینده مردم بدخشان در مجلس نمایندگان افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت:" مبارک است! موتر برقی و آفتابی ساخته شده توسط حاجی حسین امینی در جاغوری.

براساس منابع خبری افغانستان و شبکه‌های اجتماعی، حسین علی امینی گفته‌است، این موتر با نور خورشید و برق شهری حرکت می‌کند.

امینی افزود:"موتر آفتابی قابلیت حمل چهار سرنشین را دارد. این موتر به وسیله نور آفتاب حرکت می‌کند و همچنان می‌تواند برای طی صد کیلومتر راه، چارچ انرژی آفتابی را ذخیره کند تا در زمانی که آفتاب نبود، با مشکل مواجه نشود."

حسین علی امینی علاوه کرد، در سطح بالایی این موتر یک سولر خورشیدی نصب شده تا وقتی نور آفتاب باشد این موتر به کمک این انرژی حرکت می‌کند و در قسمت دیگر این موتر باطری جاسازی شده که به کمک نور آفتاب چارج را ذخیره می نماید تا در صورت نبود آفتاب این موتر می‌تواند با برقی 220 ولت حرکت کند.

حسین علی امینی سازنده این موتر گفته‌است:" از سولر‌های کارگذاری شده این موتر می‌شود به جای جنراتور برای آب‌کشی و آب‌یاری زمین‌های زراعتی استفاده شود و این کار هیج صدمه‌یی به این موتر نمی‌رساند. در کنار آن از سولر‌های آن می‌توان به منظور روشن ساختن خانه به جایی انرژی برق وارداتی نیز استفاده کرد. افغانستان سالانه مقدار کم بارندگی دارد؛ از این رو می‌شود از نور خورشید استفاده وسیعی کرد.‌"

این موتر چگونه ساخته شده‌است

حسین علی امینی سازنده این موتر گفت:" بسیاری از قطعات موتر را خودم ساخته‌ام، به جز از تابه‌های خورشیدی، تایر و شیشه‌های موتر که آن را خریداری کرده‌ام، متباقی قطعات را با امکانات اندک، خودم ساخته‌ام.‌"

امینی افزود، این ماشین پنج سال طول کشید و چالش‌های زیادی وجود داشت اما سرانجام این ماشین ساخته شد و رونمایی گردید.

حسین علی امینی سازنده این موتر علاوه کرد:"از خوراک و پوشاک خود و خانواده‌ام صرف نظر کردم، حتی از خواب شب‌هایم، تا بتوانم این موتر را بسازم و گاهی برای طراحی و ساخت قطعات آن به پول قرض نیز نیازمند شدم که متاسفانه حتی پول قرض باسود هم ندادند، اما در نهایت این تلخی‌ها، موفق شدم.‌"

امینی ادامه داد:" کار ساخت موتر را 5 سال به طور مخفیانه ادامه دادم، روز‌ها برای تأمین مخارج خانواده کار می‌کردم و شب‌ها را برای ساخت آن در نظر می‌گرفتم و از اندک فرصت‌های موجود سود می‌جستم.‌"

حسین علی امینی گفت، با پنج سال تلاش شبانه روزی سرانجام این ماشین با هزینه 700 هزار افغانی ساخته شد که تمام این هزینه‌ها را خودش شخصی پرداخت کرده‌است.

امینی از رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان و سازمان‌های بین‌المللی خواست که از طرح و برنامه‌هایش حمایت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید