اتحادیه اروپا: طالبان باید به میز مذاکرات صلح بیایند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رولاند کوبیا فرستاده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان اعلام کرد، تمام کشورها و سازمان‌ها که با گروه طالبان ارتباط دارند باید تلاش کنند تا این گروه را به میز مذاکرات صلح بیاورند.

کوبیا پنجشنبه 15 مارس به خبرگزاری رویترز گفت: «طالبان باید طرح پیشنهادی صلح محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان مبنی به رسمیت شناختن گروه طالبان به عنوان یک جریان سیاسی قانونی را جدی بگیرند».

فرستاده ویژه اتحادیه اروپا در دیدار با همتای چینی‌اش گفت، پنجره‌های فرصت در این زمینه پیش آمده و خیلی سریع در حال رفتن است.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان حدود یک ماه پیش در دومین نشست «پروسه کابل» با حضور نمایندگان 25 کشور یک طرح پیشنهادی صلح برای طالبان را اعلام کرد.

غنی تاکید کرد، اگر طالبان قانونی اساسی افغانستان را بپذیرند؛ حکومت کابل آمادگی است با گروه طالبان آتش بس کرده و این گروه را به عنوان یک جریان سیاسی به رسمیت بشناسد.

اما گروه طالبان این طرح پیشنهادی صلح حکومت افغانستان را رد کرده و آن ر یک طرح صلح نه بلکه یک «توطئه» خواندند.

طالبان در پاسخ به این طرح پیشنهادی صلح گفتند، حکومت افغانستان هدف دارد تا این گروه به حکومت کابل تسلیم شود.

قابل ذکر است که در این روزها، بحث مذاکرات صلح با طالبان در بیشتر محافل حکومتی و دولتی افغانستان یک بحث جدی گردیده و تمامأ به مذاکرات صلح تاکید دارند.

در تازه‌ترین مورد، رهبران حکومت وحدت ملی و محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح دیروز چهارشنبه در مراسم 23مین سالروز جان باختن عبدالعلی مزاری که تالار ارگ ریاست جمهوری افغانستان برگزار شده بود نیز تاکید کردند، طرح پیشنهادی صلح برای طالبان آخرین فرصت است.

خلیلی گفت، در سال جدید خورشیدی برنامه‌های بمنظور ختم جنگ و یا کاهش جنگ در افغانستان وجود دارد تا یک صلح سراسری در این کشور برقرار گردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید