حزب گلبدین حکمتیار سه عضو کلیدی‌اش را اخراج کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای اجرایی حزب اسلامی افغانستان به رهبری گلبدین حکمتیار روز چهارشنبه 14 مارس سه عضو کلیدی و ارشد این حزب را برکنار کرد.

این حزب با انتشار خبرنامه‌ای نوشت، انجینیر محمد خان معاون عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، عبدالهادی ارغندیوال و دکتر بصیر انور وزیر عدلیه فعلی از عضویت حزب اسلامی حذف شدند.

در این خبرنامه آمده‌است:"با در نظر داشت رویدادها و انکشاف‌های اخیر در کشور، شورای اجرایی این حزب در نشستی به اتفاق آرا عبدالهادی ارغندیوال، انجنیر محمدخان و داکتربصیر انور را از عضویت این حزب، بر کنار کرده‌است."

حزب اسلامی افغانستان به رهبری گلبدین حکمتیار در شرایطی این خبر را نشر کرده که عبدالهادی ارغندیوال در دوران حکومت حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان به عنوان رهبر حزب اسلامی در معادلات قدرت سیاسی این کشور شریک بود و به عنوان وزیر اقتصاد در کابینه حکومت کرزی فعالیت می‌کرد.

اختلافات اصلی میان گلبدین حکمتیار و عبدالهادی ارغندیوال روی رهبری حزب اسلامی است. این اختلافات زمانی بوجود آمد که گلبدین با حکومت وحدت ملی افغانستان توافقنامه صلح امضاء کرد و عملأ وارد مرکز ثقل قدرت سیاسی شد و ادعا رهبری این حزب را کرد.

گلبدین حکمتیار با وارد شدن به کابل اعلام کرد، حزب اسلامی یک حزب واحد است و هیچ شاخه انشعابی ندارد.

در همین حال، امین کریم، نمایندۀ با صلاحیت حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار می‌گوید:" حزب اسلامی با سابقۀ پنجاه ساله شهرت دارد، حزب اسلامی ضرورت به مسایل تخنیکی ندارد اطمینان می‌دهم که حزب واحد است با رهبری واحد به رهبری امیر حکمتیار صاحب."

اختلافات سر رهبری این حزب در این است که حزب اسلامی 12 سال پیش بنام عبدالهادی ارغندیوال در وزارت عدلیه افغانستان ثبت شد.

وزارت عدلیه افغانستان گفته‌است:" نزد ما حزب اسلامی به گونه رسمی ثبت است و جواز فعالیت دارد. این حزب به ریاست عبدالهادی ارغندیوال یک بار در سال 1384 ثبت شد و دوباره هم با داشتن ده هزار عضو در وزارت ثبت است".

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید