گروه طالبان به نشست جهانی صلح ازبیکستان دعوت نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قرار است نشست جهانی صلح تا دو هفته دیگر در شهر تاشکند پایتخت ازبیکستان برگزار شود و موضوع چگونگی مذاکرات صلح افغانستان محور اصلی این نشست را تشکیل می‌دهد.

احمد شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به تازگی اعلام کرد، در این نشست جهانی صلح دیپلومات کشورهای منطقه و جهان شرکت خواهند کرد و برای گروه طالبان جای نیست.

براساس منابع خبری کابل، مستغنی افزود، این نشست جهانی صلح بتاریخ 26 و 27 ماه جاری میلادی به میزبانی کشور ازبیکستان برگزار خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان علاوه کرد، گروه طالبان در این نشست جهانی صلح از سوی کشورهای افغانستان و ازبیکستان دعوت نشده‌است.

مستغنی گفت:" در این نشست چون نشستی است که در آن صرف مقامات عالی رتبه دولتی از کشور‌ها اشتراک می‌داشته باشند، اشتراک طالبان مد نظر نبوده."

از سوی دیگر وزارت خارجه ازبیکستان اعلام کرد که در این نشست جهانی صلح، انتونیو گوتریش دبیرکل سازمان ملل متحد، فدریکا موگیرینی، مسؤل سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا، وزیران خارجه کشورهای پادشاهی سعودی، امارات متحده عربی، چین، روسیه، ایالات متحده امریکا، بریتانیا، آلمان، ایتالیا، فرانسه، ترکیه، هند، ایران، پاکستان، قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان و ترکمنستان دعوت شده‌اند.

خبری از عدم حضور گروه طالبان در نشست جهانی صلح ازبیکستان در شرایطی اعلام گردیده که قرار است یک نشست سه جانبه صلح میان علما اندونیزیا، افغانستان و پاکستان در کشور اندونیزیا نیز برگزار شود.

گروه طالبان با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کردند که علمای افغانستان نباید در نشست سه جابنه صلح در کشور اندونیزیا شرکت کنند.

اما شورای عالی صلح افغانستان به گفته طالبان واکنش نشان داده و علما طالبان را به مناظره دینی دعوت کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید