حزب جمعیت با معرفی والی جدید بلخ مخالفت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان بعد ازظهر امروز سه شنبه 13 مارس در مورد معرفی والی جدید بلخ از سوی ارگ ریاست جمهوری واکنش شدید نشان داد.

یک منبع از حزب جمعیت گفت، صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان با این این تصمیم ارگ ریاست جمهوری مخالفت کرده و قرار است امشب هیئت این حزب با عطامحمد نور در مزارشریف دیدار کند.

این منبع تاکید کرد، کنار رفتن عطامحمد نور از مقام ولایت بلخ آخرین گزینه است که پس از عملی شدن تمام خواست‌های این حزب صورت خواهد گرفت.

براساس گزارش رسانه‌های افغانستان، یکی از نزدیکان عطامحمد نور گفته‌است، کنار رفتن آقای نور از مقام ولایت بلخ "شایعه" است.

در همین حال، افضل حدید رییس شورای ولایتی بلخ گفت، آخرین حرف مبنی بر حل اختلافات و کنار عطامحمد نور از مقام ولایت بلخ را شورای رهبری حزب جمعیت می‌زند.

یک منبع حکومتی بامداد امروز سه شنبه گفت، محمد اسحاق رهگذر از سوی حکومت وحدت ملی افغانستان به عنوان والی بلخ تعیین شده و قرار است پیش از سال جدید خورشیدی کارش را آغاز کند.

محمد اسحاق رهگذر یکی از نزدیکان عطامحمد نور است که در گذشته به عنوان والی بلخ و عضو مجلس نمایندگان فعالیت کرده‌است.

اختلافات میان عطامحمد نور و ارگ ریاست جمهوری سه ماه پیش آغاز شد. نمایندگان ارگ و حزب جمعیت هشت بار نشست کردند اما هنوز این اختلافات بصورت کامل حل نگردیده‌اند.

محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان سه ماه پیش استعفاء نامه عطامحمد نور والی مستعفی بلخ را امضاء کرد و انجینر محمد داوود را به عنوان والی جدید بلخ تعیین کرد اما این کار محمد اشرف غنی با واکنش شدید عطامحمد نور والی سابق بلخ و حزب جمعیت روبرو شد، عطامحمد نور اعلام کرد، این اقدام حکومت را قبول ندارد و تا ختم حکومت وحدت ملی به عنوان والی بلخ می‌ماند.

عطا محمد نور گفته است برای کنار رفتن از مقام ولایت بلخ شروطی دارد که باید حکومت مرکزی افغانستان آنرا بپذیرد اما رییس جمهوری این کشور بدون در نظرداشت آن شرایط استعفاء شان را امضاء کرده‌است.

تا کنون هشت بار نشست‌های نمایندگان حزب جمعیت و ارگ ریاست جمهوری این کشور برگزار گردید اما بدون نتیجه پایان یافت.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان اخیرأ رییس امنیت ملی و رییس دفتر ریاست جمهوری را به ولایت بلخ فرستادند تا مستقیما با عطامحمد نور بحث کنند.

بعد از چندین جلسه، ارگ ریاست جمهوری این کشور به تازگی اعلام کرد، جنجال‌های سیاسی با عطامحمد نور در حال حل شدن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید