اینجا به تو از عشق و وفا هیچ نگویند.. چون دغدغه مردم این شهر حجاب است

فریاد هنرمند افغان که اتفاقات خشن زندگی زنان افغانستان را به شکل آواز درآورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

آهنگی یک هنرمند افغان که بر سر زبان‌ها افتاد، مژگان عظیمی بانوی خوش صدای افغان که تازه وارد دنیای هنر موسیقی شده است، خبرگزاری بانوان افغانستان در مصاحبه با او نوشته است:

پرسش: چی باعث شد که مژگان عظیمی صدای خود را بلند کند و آوازخوان شود؟

پاسخ: اتفاقات خشن و غیر قابل توجیه نظیربهره کشی، فروش دختران، ازدواج‌های زود هنگام، ممنوعیت تحصیل و حضور زنان بدون محارم در جامعه، ضرب و شتم، آزار روحی، چند همسری مواردی هستند که باعث شد صدای خود را بلند کنم و علت اینکه این فریاد به شکل آواز شد به علت اینکه جامعه‌ی ما کم کتاب می‌خوانند و موسیقی بیشتر گوش می‌دهند.

پرسش: به جز موسیقی دیگر به چه زمینه‌های از هنر توجه می‌کنید و آیا علاقه‌مند هستید که برای زنان بیشتر کار کنید؟

پاسخ: به جز هنر موسیقی، به هنر رسامی، نقا شی و سفالگری علاقه‌مندی زیادی دارم وگاه گاهی با کلمات بازی می‌کنم تا از آن‌ها شعری بسازم و اما قبل از هر چیز علاقه‌مندم برای زنان کشورم از طریق هنر موسیقی بیشتر کار کنم و در مسئله خود باوری اجتماعی زنان سهمی داشته باشم.

پرسش: «آیه» آهنگی که در این اواخر همه جا صحبت از صدا، شعر، و ویدیو کلیپ‌اش است دوست داریم در مورد ساخت این آهنگ بیشتر بدانیم؟

پاسخ: شعر این آهنگ از اسطوره‌ی قرن فروغ فرخزاد و آقای شهرام فرشید آهنگ ساز توانا است و انگیزه‌ی ساخت وتولید اثری چون «آیه» به سال‌های دور باز می‌گردد، خالق این اثر آقای شهرام فرشید می‌باشد و این اثر با هنرنمایی بازیگران حرفه‌ای افغانستانی که در مجموعه‌ی هنری قلب آسیا فعالیت دارند، به کمال خود رسید نقش‌های کلیدی در این ویدیو این آهنگ را آقای ابراهیم حیدری، خانم عاطفه حیدری وخانم زهرا عظیمی اجرا کرده‌اند.

پرسش: چه شد که خواستی در آهنگ «آیه» درد زنان افغانستانی را فریاد بزنی و چه تغییری را می‌خواهی به وسیله هنر‌ات در وضعیت زنان به وجود بیاوری کاری که تاکنون صورت نگرفته است؟

پاسخ: تجربه نشان داده است که علی رغم فعالیت‌های فراوان علیه تبعیض جنسیتی در افغانستان، قشر زن هم‌چنان مورد اجحاف قرار می‌گیرند، بناء من معتقدم آنچه که باید تغییر کند در ابتدا افکار عاملان این امر می‌باشد تلاشم بر اینست که به گونه‌ای مسالمت آمیز ارتباطی با قلب‌های عاملان خشونت و تبعیض داشته باشم و امیدوار بر این هستم که تغییری در افکار و درنتیجه در عمل بوجود آید.

پرسش: برنامه‌های آینده‌ی مژگان عظیمی در دنیای موسیقی چیست؟

پاسخ: تا جایی‌که بودجه‌ی من اجازه دهد ترجیح می‌دهم فقط به ساخت یک ویدیو کلیپ ساده وعاری از هرگونه پیامی، در آینده اکتفا نکنم و آثاری بیشتر با محتوا ودرون مایه‌ی اجتماعی در دسترس ملت بزرگوارم قرار دهم.

پرسش: هر آواز خوان زنی در افغانستان ابتدا با مشکلات زیادی مواجه است خودتان با چه دشواری‌های در راه هنرموسیقی دست و پنجه نرم کرده‌اید؟

پاسخ: من در خارج از کشور زندگی می‌کنم و بزرگترین مشکلی که من دارم اینست که در کشور خود نیستم و پیدا کردن و جمع آوری اشخاص همفکر وهمسو کاری بسا دشوار است و زمان می‌برد تا من بتوانم همراهی این چنین اشخاص را با خود داشته باشم.

پرسش: چه کسی حامی و پشتیبان مژگان در زندگی هنری‌اش است؟

پاسخ: همان گونه یگانه تکیه‌گاه و قهرمان زندگی یک دختر پدرش است در زندگی من هم بیشترین سهم را در تبدیل یک سری توانایی‌های بالقوه و بالفعل، پدر گرامیم که استاد بزرگ من در تمام زندگی بوده اند را داشته اند.

پرسش: در آخر اگر حرفی برای گفتن داشته باشید.

پاسخ: بیائید نگذاریم تبعیض جنسیتی که باعث قربانی شدن بخشی از نسل امروزمان شد ه است، به نسل بعدی ما به ارث برسد واین امر مهم در گرو آموزش شما مادران جامعه به فرزندانتان می‌باشد، به دختران مان بیاموزیم که خوشبختی شان درگرو هیچ مردی نیست و قبل از هرچیز انسانی توانا هستند و به پسران مان بیاموزیم برابری جنسیتی را یعنی زن را انسان قلمداد کردن نه بیشتر نه کمتر.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید