تصویری که وجدان گلبدین حکمتیار را تکان خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

این تصویر از حمیده برمکی است که در مقابل خانه مجلل گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در انتهای جاده دارالمان شهر کابل نقاشی شده‌است.

حمیده برمکی استاد حقوق و علوم سیاسی بود که در سال 1389 خورشیدی همراه همسر و چهار کودک-اش در نتیجه یک حمله انتحاری در فروشگاه "فاینست" در منطقه وزیر اکبرخان شهر کابل کشته شدند. مسئولیت این حمله انتحاری را حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به عهده گرفت.

پس از هفت سال از کشته شدن حمیده برمکی و خانواده شان، حالا گروه نقاشی "هنرسالار" چهره خانم برمکی را بمناسب گرامیداشت از هشتم مارس؛ روز جهانی همبستگی زنان با شعار" پرواز را بخاطر بسپار" در مقابل منزل حکمتیار نقاشی کرده‌است.

امید شریفی مسئول گروه نقاشی "هنرسالار" امروز یکشنبه 11 مارس به رسانه‌ها گفت، این تصویر در مقابل خانه گلبدین حکمتیار نقاشی شده که حزب حکمتیار مسئول قتل خانم برمکی و خانواده شان‌ می‌باشد.

شریفی افزود:" مه خواستم همی نقاشی، رو به روی خانه‌ای این آدم(گلبدین حکمتیار) باشد تا هرباری که از آنجا می‌گذرد حداقل وجدانش آزار ببیند و شب خوابش نبرد."

شریفی علاوه کرد، هدف این کار بیدار کردن وجدان گلبدین حکمتیار است تا هر روز با دیدن این تصویر اشتباهای گذشته‌اش را بیاد بیاورد.

براساس منابع خبری افغانستان، حمیده برمکی همراه چهار کودک و شوهرش در سال 1389 خورشیدی برای خرید به فروشگاه "فاینست" در منطقه وزیراکبرخان شهر کابل رفته بودند که با اجساد بی‌جان به منزل شان برگشتند.

در نتیحه یک حمله انتحاری در همین فروشگاه خانم برمکی همراه اعضای خانواده‌اش و چندین افراد خارجی نیز کشته شدند که حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

گلبدین حکمیتار در سال 1389 یکی از مخالفان سرسخت دولت افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در این کشور بود و علیه دولت افغانستان جنگ می‌کرد.

گلبدین حکمتیار یکی از چهره‌های شناخته شده جهادی و سیاسی افغان که در سال 1326 خورشیدی در ولسوالی "امام صاحب" ولایت کندوز متولد شد.

حکمتیار پس از فراغت از دوران مکتب وارد دانشکده انجینیری/ مهندس دانشگاه کابل گردید اما به دلیل فعالیت¬های سیاسی نتوانست تحصیلات‌اش را ادامه دهد.

گلبدین حکمتیار در نخست عضو حزب جمعیت اسلامی به رهبری برهان الدین ربانی بود اما در سال 1358 خورشیدی از این حزب جدا شد و حزب جدید بنام "حزب حرکت اسلامی" را بنیانگذاری کرد؛ از 38 سال تاکنون رهبری این حزب را به عهده دارد.

گلبدین حکمتیار به یکی از عاملین ویرانی کابل و کشتار هزاران انسان بیگناه متهم است که بیشتر مردم افغانستان او را بنام "قصاب کابل" یاد می‌کنند.

پس از سال‌ها جنگ و خونریزی، سرانجام گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در سال 1395 خورشیدی با حکومت وحدت ملی افغانستان توافقنامه صلح امضاء کرد و پس از 20 سال برای اولین بار حکمتیار در ولایت لغمان ظاهر شد.

گلبدین حکمتیار در حال حاضر در یک منزل مجلل که توسط پول کمک شده کشورهای خارجی در انتهای جاده دارالمان شهر کابل ساخته شده، زندگی می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید