محمد محقق: جنرال دوستم باید به افغانستان برگردد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی افغانستان روز جمعه 9 مارس در نشستی گفت که جنرال دوستم معاون رییس جمهوری این کشور باید به افغانستان برگردد.

محقق به کشورهای خارجی هشدار داد، به اختلافات درونی افغانستان از جمله اختلاف میان رییس جمهوری این کشور، جنرال دوستم و عطامحمد نور والی پیشین بلخ مداخله نکنند.

به گزارش منابع خبری کابل، محقق تاکید کرد:" اگر خارجی‌ها در این مسئله مداخله می‌کنند به آنان می‌گوییم که ما وطن ما را از شما بهتر می‌شناسیم؛ بدون جنرال دوستم، یک خلای کلان در یک بخش از افغانستان است که باید آن جبران شود."

جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان 10 ماه پیش از سوی احمد ایشچی به بدرفتاری جنسی متهم شد و پس از آن جنرال دوستم به ترکیه رفت و تاکنون برنگشته است.

هرچند نزدیکان او گفتند، که عبدالرشید دوستم برای تداوی صحت‌اش به ترکیه رفته و بزودی بر خواهد گشت اما تا کنون ده ماه از این ماجرا می‌گذرد اما جنرال دوستم هنوز به ترکیه به سر می‌برد.

چند ماه پیش، وقتی اختلافات میان محمد اشرف غنی و عطامحمد نور والی سابق بلخ به اوج خود رسیده بود، رسانه‌های افغانستان گزارش دادند که جنرال دوستم می‌خواست به ولایت بلخ بیاید اما نیروهای خارجی مستقر در آن ولایت مانع فرود هواپیما حامل جنرال دوستم شدند.

اما افراد نزدیک به جنرال دوستم این موضوع را رد کردند.

براساس منابع اطلاعاتی افغانستان، جنرال عبدالرشید دوستم در سال 1945 میلادی در ولسوالی خواجه دو کوه ولایت جوزجان متولد شد او یکی از چهر‌ه‌های پٌرنفوذ جهادی و سیاسی در افغانستان بخصوص در میان قوم ازبیک به شمار می‌رود.

جنرال دوستم در سال 1371 خورشیدی یک حزب سیاسی بنام "جنبش ملی اسلامی افغانستان" را بنیانگذاری کرد و تا کنون رهبر این حزب می‌باشد.

این جنرال افغان در جنگ علیه اتحاد جماهیر شوروی سابق، جنگ‌های داخلی و جنگ علیه طالبان نقش‌های کلیدی را بازی کرد.

عبدالرشید دوستم در گذشته در بخش‌های مختلف نظامی از جمله رییس ستاد مشترک اردوی ملی افغانستان فعالیت نمود.

عبدالرشید دوستم به نمایندگی از قوم ازبیک افغانستان در انتخابات سال 2014 ریاست جمهوری افغانستان رسمأ وارد میدان مبارزات انتخاباتی شد و حمایت‌اش را از محمد اشرف غنی اعلام کرد.

وقتی محمد اشرف غنی در این انتخابات به عنوان رییس جمهوری افغانستان معرفی شد؛ جنرال دوستم نیز به عنوان معاون اول ریاست جمهوری این کشور اعلام گردید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید