رییس شورای عالی صلح افغانستان: با داعش صلح نمی‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد، حکومت این کشور حاضر است فقط با گروه طالبان صلح کند نه با گروه داعش.

به گزارش رسانه‌های افغانستان، خلیلی در سفری به ولایت هرات در غرب افغانستان از طالبان خواست، به جنگ خانمانسوز افغانستان پایان دهند و به روند صلح بپیوندند.

رییس شورای عالی صلح افغانستان دیروز جمعه 9 مارس در مراسم تجلیل از سالروز جان باختن عبدالعلی مزاری رهبر پیشین حزب وحدت ملی افغانستان در شهر هرات گفت، دریچه صلح برای گروه داعش باز نیست.

خلیلی از گروه طالبان خواست:"ما با طالبان می‌خواهیم صلح کنیم تا جنگ در افغانستان پایان یابد و این گروه هم اگر واقعأ به فکر منافع کشور و مردم است، باید رویه صلح را انتخاب کنند. وقتی ما می‌گوییم صلح، یعنی با طالبان روی این مسأله حرف می‌زنیم؛ اما گروه داعش باید بداند که این دریچه برای او باز نیست."

رییس شورای عالی صلح این کشور تاکید کرد، بحران کنونی افغانستان وقتی حل می‌گردد که سلاح‌های نظامی به زمین گذاشته شود و روند مذاکرات صلح آغاز گردد.

این گفته‌ها در شرایطی مطرح گردیده که عبدالرب رسول سیاف یکی از چهره‌های پٌرنفوذ جهادی افغان اشاره به سخنان اخیر گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی گفت:"پیش از پیش، بخاطر خدا از جیب این ملت کسی کته (بزرگ) بخشی نکند! این که برایش صدا کنی که بیا فلان ولایت را برایت می‌دهم، این که صدا کنی که بیا این جا را بنام امن برای تان رها می‌کنیم آن جای را که برای شان بنام امن رها کنی آن جا باز منطقه امن نخواهد شد، منطقه فساد خواهد شد."

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان اخیرأ به رییس جمهوری افغانستان گفته بود، نقاطی از این کشور باید به شکل خودمختار به گروه طالبان واگذار شود تا این گروه از این طریق به روند صلح بپیوندند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید