امریکا: طالبان مانند کره شمالی انتظار گفتگو مستقیم با ما را نداشته باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه امریکا در واکنش به نامه اخیر طالبان به این کشور گفت که طالبان نمی‌توانند مانند کوریای شمالی، انتظار گفت‌و‌‌گوهای مستقیم با امریکا را داشته باشند.

به گزارش منابع خبری، الیس ولز، معاون وزارت امور خارجه امریکا روز جمعه 9 مارس در موسسه صلح این کشور در جواب نامه طالبان که در آن، این گروه خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را پیش شرط گفت وگو تعیین کرده بودند گفت، ایالات متحده بنابر تقاضای مردم افغانستان، در این کشور است و تا زمانی در این کشور باقی خواهد ماند که مطمئن شود که این کشور دوباره به لانۀ امن "هراس‌افگنان" مبدل نشود.

وی گفت: "به ‌باور من، نامۀ اخیر طالبان به مردم ایالات متحده، این نکته را نادیده گرفته‌ که در 8 سال گذشته ایالات متحده برای پشتیبانی از روند صلح آماده بوده ‌است، اما ما نمی‌توانیم جایگزین مردم افغانستان در گفت‌وگوی دولت افغانستان با طالبان باشیم".

الیس ولز در ادامه گفت: "ما در افغانستان، مهمان حکومتی مستقلی هستیم که توسط سازمان ملل متحد و جامعۀ بین‌المللی به ‌رسمیت شناخته شده‌است. حضور ما در افغانستان در توافق‌نامۀ همکاری‌های راهبردی و یک توافق‌نامۀ امنیتی دوجانبه تعریف شده‌است".

به گفتۀ او ایالات متحده، مأموریتش را در افغانستان تا زمانی ادامه خواهد که حکومت افغانستان با کارکردن با امریکایی‌ها و میزبانی از آنان، موافق باشد.

گروه طالبان در نامه‌ای از ایالات متحده امریکا خواستار خروج نیروهای این کشور از افغانستان شده و آن را پیش‌شرط گفتگوهای صلح با امریکا گفته بودند اما ایالات متحده امریکا این شرط آنان را رد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید