روز جهانی زنان در سایه خشونت در افغانستان تجلیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

درکنار افزایش روزافرون خشونت علیه زنان در افغانستان، حکومت این کشور از هشتم مارس؛ روز جهانی زنان امروز پنجشنبه در قصر سپیدار تجلیل کرد.

عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان در این مراسم گفت:"حکومت وحدت ملی، گام‌های عملی را برای تأمین عدالت اجتماعی و حقوق زنان به ویژه مشارکت سیاسی، مبارزه با خشونت و تبعیض علیه زنان برداشته است."

براساس خبرنامه دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی، عبدالله تاکید کرد:"بدون حضور پررنگ زنان در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، دست‌یافتن به توسعه‌ پایدار و جامعهٔ آباد و سربلند متصور نیست."

عبدالله علاوه کرد،" زنان در اداره‌های خدمات ملکی، نهادهای نظامی، اداره‌های عدلی و قضایی و به ویژه در عرصۀ خصوصی حضور مؤثر و سازنده دارند؛ اما رقم حضور زنان در دولت قناعت‌بخش نیست و تلاش‌ها به منظور افزایش حضور آن‌ها جریان دارد."

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان گفت:" متأسفانه علی‌رغم همۀ پیشرفت‌ها، هنوزهم ما شاهد محرومیت، تبعیض، خشونت و شکنجهٔ زنان در سراسر کشورهستیم."

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل نیز امروز از هشتم مارس با شعار"زمان فرارسیده است. فعالان روستایی و شهری زندگی زنان را تغییر می‌دهند." تجلیل کرد.

این سازمان با انتشار خبرنامه‌ای نوشت، افغانستان در فهرست شاخص نابرابری جنسیتی ملل متحد در رده 154 قرار دارد و هدف از روز جهانی زن، امسال جلب توجه به زنان روستایی و شهری، کسانی که در بیشتری از ساحات انکشافی فراموش شده اند، می‌باشد.

سازمان ملل متحد تاکید کرده‌است، حکومت افغانستان متعهد است تا سال 2020 سهم زنان را در دولت 30 فیصد افزایش دهد که فعلأ مشارکت زنان در سراسر افغانستان کمتر از این هدف است. ملل متحد بر این باوراست که تلاش‌ها برای حصول اطمینان از شنیده شدن صدای زنان در سطح عمومی و اینکه زنان اعضای اصلی نهادهای تصمیم گیرنده چون دادستانی کل و یا سمت‌های عالی در ادارات حکومتی چون والی و وزیر را عهده دار شوند، باید دو برابر گردند.

توبی لنزر سرپرست ملل متحد در افغانستان گفت:"توانمندسازی زنان شهری و روستایی افغان برای کاهش فقر، نابرابری و خشونت علیه زنان ضروری است. طوری که جلسه دوم پروسه کابل برجسته ساخت، توانمندسازی زنان نیز حیاتی است زیرا آشتی و مصالحه واقعی وابسته به مشارکت کامل و با مفهوم زنان در پروسه صلح می باشد."

از هشتم مارس؛ روز جهانی همبستگی زنان جهان در شرایطی در افغانستان تجلیل می‌شود که در این روزها بیشتر زنان این کشور در شرایط سخت زندگی می‌کنند و روزانه رویدادهای خودکشی، قتل، شکنجه، ازدواج زیر سن، لت و کوب، آزار و اذیت جنسی و فزیکی در نقاط مختلف افغانستان در دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر ثبت می‌گردد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرد، 434 مورد خشونت علیه زنان در سال جاری خورشیدی فقط در شمال این کشور ثبت گردیده که این آمار 14 درصد افزایش خشونت علیه زنان را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

قابل ذکر است، در تازه‌ترین مورد خشونت علیه زنان، یک مرد در ولایت هرات در غرب افغانستان هفته جاری با ضربات "چاقو" همسر و خواهرش را به قتل رساند.

هرچند براساس قوانین حقوق بشر، تساوی جنسیت یک حق بشری است و به زنان و دختران دسترسی کامل به تعلیم و تربیه، مراقبت های بهداشتی و کار را فراهم می نماید.

اما افغانستان هنوزهم یکی از خشن‌ترین کشورها برای حقوق زنان یاد می‌گردد و براساس آمار منابع رسمی حقوق زنان، امسال نیز آمار خشونت علیه زنان در افغانستان رو به افزایش می‌باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید