اولین دانشگاه بین‌المللی زنان در افغانستان اعمار می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت تحصیلات عالی افغانستان روز سه‌شنبه 6 مارس اعلام کرد که اولین دانشگاه بین‌المللی ویژه زنان در سال آینده خورشیدی در کابل ساخته می‌شود.

بر اساس منابع خبری افغانستان، عارفه پیکار سخنگوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان امروز در یک نشست خبری در کابل گفت، هزینه ساخت این دانشگاه 15 الی 25 میلیون دالر تخمین زده شده است که توسط کشور ترکیه پرداخت خواهد شد.

پیکار افزود:" بانوی اول سنگ تهداب اولین دانشگاه بین‌المللی را خواهد گذاشت، هزینه ساخت این دانشگاه از سوی کشور ترکیه پرداخت خواهد شد. در نخست این دانشگاه در سه رشته علوم طبی، علوم اجتماعی و ساینس محصل می‌پذیرد. اما براساس توافقات و براساس گرایش دانشجویان، هم ظرفیت جذب و هم تعداد رشته‌ها در این دانشگاه افزایش خواهد یافت".

عارفه پیکار ادامه داد: "متن قرار داد آماده گردیده و به کشور ترکیه فرستاده شده است. ما منتظر نماینده ترکیه به خاطر امضای این قرارداد هستیم. وقتی این قرار داد امضا شود. دیگر هیچ چالشی نمی‌ماند تا ما در سال 97 سنگ بنای اولین دانشگاه بین‌المللی مخصوص زنان را بمانیم".

او افزود، قرار است این دانشگاه بین المللی ویژه زنان تحت نام "مولانا جلال الدین محمد بلخی" با مساحت 92 جریب زمین در تپه "مرنجان" شهر کابل اعمار گردد.

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان علاوه کرد، این تصامیم براساس چالش‌ها و فرصت‌های موجود در مسیر راه زنان گرفته شده است.

عارفه پیکار گفت، در کنار ساخت این دانشگاه قرار است پنج خوابگاه دانشجویان دختر نیز در ولایت‌های هلمند، بامیان، بادغیس، تخار و کنر درسال آینده خورشیدی تکمیل شود و نخستین مرکز مطالعات زنان به منظور ارائه راهکارهای علمی در دانشگاه کابل راه‌اندازی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید