طی سال 2017 بیش از 40 دختر در افغانستان آزمایش بکارت شدند

تعدادی از این دختران از خانه‌های‌شان رانده شده، به فقر و بدنامی کشانیده شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نهاد حمایت از زنان افغانستان روز یک‌شنبه 4 مارس، اعلام کرد که در سال 2017 بیش از 40 دختر در این کشور به صورت اجبار آزمایش بکارت شده‌اند و تعدادی از این دختران از خانه‌های‌شان رانده، به فقر و بدنامی کشانیده شده‌اند.

به گزارش رسانه‌های افغانستان، نهاد حمایت از زنان افغان با برگزاری کنفرانسی در این مورد اعلام کرد که در سال گذشته 40 مورد آزمایش بکارت دختران در دفتر هرات، کابل و بلخ این نهاد ثبت شده است.

حمیرا امیر رسولی، رییس اجرایی نهاد حمایت از زنان افغانستان گفت، با درنظرداشت تصدیق همه‌گانی و قانون منع شکنجه که اخیراً به تصویب رسیده است، این شیوه (آزمایش بکارت) را جز جرم و شکنجه، چیز دیگری نمی‌شود تعریف شود.

سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز در این باره گفت: "تلاش بکنیم که مکانیزمی ایجاد شود که انسان‌های افغانستان، احساس مصونیت کنند، با مصونیت انسانی زنده‌گی بکنند؛ به خاطر این که معاینه نسایی اجباری، هیچ زمانی، یعنی بسیار به قضایای کم، می‌تواند جرم را تثبیت کند".

مسئولان نهاد حمایت از زنان افغانستان اعلام کردند که تلاش می‌کنند تا برای مردم در این مورد آگاهی دهند تا از قربانی شدن بیشتر زنان و دختران جلوگیری شود.

نهاد حمایت از زنان افغانستان گفت که افزایش آزمایش بکارت در سال 2017 باعث شده است که برخی از قربانیان این آزمایش‌ها، دیگر نتوانند به خانه‌های‌شان برگردند.

شماری از آنان را، خانواده‌های‌شان از خانه رانده، شماری را شوهران‌شان طلاق داده و شماری هم به فقر کشانیده شده‌اند.

در برخی قضایا در افغانستان دختران از سوی پولیس این کشور برای آزمایش بکارت برده می‌شوند که این امر بارها از سوی نهادهای حمایت کننده زنان و کمیسیون حقوق بشر این کشور مورد انتقاد قرار گرفته است.

در بندهای دوم و سوم ماده 640 قانون جزای افغانستان آمده است، با کسانی که بدون حکم قانون، دستور آزمایش بکارت را می‌دهند و یا این حکم را به گونه اجباری، عملی می‌سازند پیگرد قانونی صورت می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید