آیا ارگ ریاست جمهوری افغانستان با عطا محمد نور به تفاهم رسیده‌اند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از منابع خبری در کابل بامداد امروز دوشنبه 5 مارس 2018 گزارش دادند، که ارگ ریاست جمهوری افغانستان با عطامحمد نور والی سابق بلخ به توافق رسیدند.

این منابع نوشته‌اند، معصوم استانکزی رییس عمومی امنیت ملی و سلام رحیمی رییس دفتر ریاست جمهوری افغانستان دو روز پیش به ولایت بلخ رفتند و با عطامحمد نور مذاکره کردند، عطامحمد نور در این مذاکره به تفاهم رسیده و پذیرفته است که از مقام ولایت بلخ کنار رود اما والی جدید باید به انتخاب خودش تعیین گردد.

از حدود سه ماه قبل جنجال‌ها بر سر برکناری عطا محمد نور از مقام ولایت بلخ وجود داشت.

عطا محمد نور والی سابق بلخ حدود سه ماه قبل از سوی رییس جمهوری افغانستان برکنار شد و به جای او انجینر محمد داوود به حیث والی جدید بلخ گماشته شد اما نور اعلام کرد که استعفایش را قبول ندارد و بارها گفت که تا آخر حکومت وحدت ملی وظیفه مقام ولایت بلخ را پیش خواهد برد.

وزارت داخله افغانستان نیز دیروز اعلام کرد که جنجال‌ها میان حکومت مرکزی این کشور و عطامحمد نور بزودی حل خواهد شد.

ویس احمد برمک وزیر داخله این کشور گفت:"مشوره‌ها شده. با استاد عطا در تماس استیم، در نزدیکی‌ها حل می‌شود وضعیت به سوی بحران نخواهد رفت، خاطر تان جمع باشد. تفاهم‌ها نزدیک شده‌اند و به نتیجه خواهند رسید در همین روزهای نزدیک."

در همین حال، عطامحمد نور اخیرأ گفته بود:"ما آنان را ( حکومت مرکزی) می پذیریم، ما آنان را احترام می‌کنیم، برادر خود می‌دانیم، هم وطن خود می‌دانیم، حتا حق دارد در قدرت هم باشد، اما به آنان این حق را نمی دهیم که ما را از قدرت حذف کنند، ما به وحدت ملی احترام داریم، وحدت ملی واقعی را خواسته ایم و می‌خواهیم."

قابل ذکر است که تا کنون حکومت مرکزی افغانستان، شورای رهبری حزب جمعیت این کشور و دفتر عطامحمد نور والی پیشین بلخ در این زمینه ابراز نظری نکرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید