درپی تیرگی روابط کابل-اسلام‌آباد بازار کالاهای پاکستانی در افغانستان 50% کاهش یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

زبیر موتیوالا، رییس مشترک اتاق تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان، روز شنبه 3 مارس 2018، اعلام کرد که بازار کالاهای پاکستانی 50 درصد در کابل کاهش یافته است.

به گزارش روزنامه "دان پاکستان"، زبیر موتیوالا گفته است که جای کالاهای پاکستانی را کالاهای هندی و چینایی در بازار افغانستان گرفته است.

به گفته زبیر موتیوالا میزان تجارت پاکستان با افغانستان طی دو سال گذشته از 2.7 میلیارد دالر به 2.2 میلیارد دالر کاهش یافته و پاکستان حتی بازار کالاهای صادراتی سنتی اش مثل آرد، لباس‌های زنانه مردانه، و گوشت سرخ را از دست داده است.

بر اساس این گزارش، هند اخیرا به صورت چشم‌گیری صادرات‌اش را به افغانستان افزایش داده است، نفوذ هند و چین در بازارهای افغانستان مارکیت کالاهای پاکستانی را در افغانستان محدود کرده است.

در گزارش همچنان آمده است که پیش از این همه ساله هزاران افغان بخاطر تداوی وارد پیشاور پاکستان می‌شدند اما حالا اکثریت افغان‌ها به دلیل معالجه بهتر ارزانتر، هند را ترجیح می‌دهند.

مبادلات تجاری افغانستان و پاکستان، در پی تیرگی روابط دو کشور کاهش یافته است. دولت افغانستان، حکومت پاکستان را حامی اصلی گروه طالبان می‌داند اما پاکستان همواره این ادعاها را رد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید