رییس جمهوری افغانستان: طرح صلح برای ایجاد اجماع جهانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان اعلام کرد، طرح پیشنهادی صلح برای طالبان به هدف ایجاد اجماع جهانی است و کامیاب خواهد شد.

غنی در مصاحبه با شبکه خبری CNN گفت:" پیشنهاد اخیر مذاکرات صلح با طالبان در پی ایجاد اجماع ملی و بین‌المللی مطرح شده است، طرح جدید کابل مبنی بر آغاز مذاکرات بدون پیش شرط با طالبان "آخرین گزینه" حکومت نبوده و این طرح کامیاب خواهد شد."

غنی افزود:" هراس افگنی یک فعالیت است و طرح تازه‌ای حکومت افغانستان برای آغاز گفت‌وگوهای صلح به اعضای طالبان فرصت می‌دهد که از هراس افگنان خارخی فاصله بگیرند. طالبان باید بدانند که کشتار مردم بی گناه نمایانگر قدرت نه بل ضعف است."

رییس جمهوری افغانستان خطاب به پاکستان گفت:" زمان برای انتخاب پاکستان نیز فرا رسیده است و امید است که تا اسلام‌آباد یک رویکرد درست را در برابر افغانستان در پیش¬گیرد، اقدامات قبلی اسلام‌آباد در پیوند به قضیه‌ای افغانستان منجر به منزوی شدن پاکستان شد."

این گفته‌های اشرف غنی در شرایطی مطرح شده است که به تازگی کشورهای پاکستان، بریتانیا و آمریکا از طرح پیشنهادی صلح حکومت کابل برای طالبان حمایت کرده‌اند.

از سوی دیگر، حامد کرزی رییس جمهوری پیشین افغانستان گفته است، آمریکا باید روسیه را برای پایان دادن جنگ و آوردن صلح در کشور جدی بگیرد و آوردن صلح در افغانستان نیاز به یک اجماع جهانی دارد.

کرزی معتقد است که روسیه به عنوان کلید صلح می‌تواند برای کشاندن طالبان به مذاکرات صلح نقش تعیین‌کنندۀ را بازی کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید