حامد کرزی: روسیه کلید صلح با طالبان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حامد کرزی رییس جمهوری پیشین افغانستان اعلام کرد، روسیه نقش تعیین‌کننده برای پایان جنگ و آوردن صلح در افغانستان دارد.

کرزی در مصاحبه با خبرگزاری "بلومبرگ" گفت، افغانستان وقتی می‌تواند به صلح دست یابد که تمام قدرت‌های بزرگ و همسایگان این کشور در روند صلح حضور داشته باشند و روسیه می‌تواند به عنوان کلید صلح با طالبان باشد.

حامد کرزی افزود: "روسیه می‌تواند نقش تعیین کننده برای پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ امریکا در افغانستان بازی کند. ما نیاز به داشتن روابط خوب با روسیه داریم. روسیه می‌تواند به صورت گسترده در صلح افغانستان همکاری داشته باشد. امریکا این را بداند که نمی‌تواند از طریق نیرو، چیزی در افغانستان به دست آورد. صلح باید در برنامه‎ای امریکا باشد و صلح زمانی محقق خواهد شد که تمامی قدرت‌های بزرگ و همسایه‌گان افغانستان در آن شرکت داشته باشند."

رییس جمهوری پیشین افغانستان خطاب به آمریکا گفت، ایلات متحده بدون روسیه و سایر قدرت‌های بزرگ نمی‌تواند به جنگ افغانستان پیروز شود.

کرزی در مورد شرایط کنونی افغانستان اشاره کرده و تاکید کرد:" ما به عنوان یک کشورِ دارای حاکمیت نیستیم. طالبان می‌خواهند با امریکا وارد مذاکره شود و این گروه هم دستور خود را از پاکستان می‌گیرد و این جا ما فرمان خود را از امریکایی‌ها می‌گیریم. ما از سوی قدرت‌های مختلف برای اهداف شان، استفاده شده‌ایم."

از سوی دیگر، حکومت وحدت ملی افغانستان اعلام کرد، این کشور تلاش دارد تا یک اجماع منطقه‌ای را برای تقویت مذاکرات صلح ایجاد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید