گروه طالبان به طرح صلح حکومت افغانستان پاسخ داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گروه طالبان در مورد طرح پیشنهادی صلح حکومت افغانستان مخالفت شدید خود را اعلام کرده گفت، این پیشنهاد صلح نیست بلکه یک توطئه است.

اشرف غنی رییس جمهور افغانستان دیروز چهارشنبه 28 فوریه در نشست "پروسه کابل" به حضور نمایندگان 25 کشور اعلام کرد، اگر طالبان خواستهای صلح ما را بپذیرد، حکومت کابل آماده است تا طالبان را به عنوان یک جریان سیاسی به رسمیت بشناسد در کابل و ولایت های این کشور دفتر سیاسی بدهد.

منابع خبری افغانستان به نقل از خبرنامه گروه طالبان گزارش دادند، بستۀ پیشنهادی حکومت افغانستان در نشست "پروسه کابل" یک پیشنهاد "غیرمنطقی" بوده و حکومت کابل هدف دارد تا طالبان تسلیم شوند.

هرچند آمریکا روز گذشته گفته بود واشنگتن با طالبان مذاکره نمی کند باید این گروه با حکومت کابل مذاکره نماید؛ اما طالبان در خبرنامه ش آمریکا را به ادامه جنگ در افغانستان متهم کرده و گفته اند، آمریکا برای مبارزه با گروه های تروریستی نیامده بلکه برای معادن این کشور آمده است.

این در حالیست که محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان با ارائه بستۀ پیشنهادی در دومین نشست "پروسه کابل" اعلام کرد، اگر طالبان خواست های حکومت کابل مبنی بر پذیرفتن قانون اساسی این کشور را بپذیرند، این حکومت آماده¬است تا در باره زندانیان طالبان، حذف تحریم ها و صدور ویزا برای خانواده طالبان اقدام کند.

نمایندگی سیاسی اتحادیه اروپا و دفتر سازمان ملل متحد نیز از بستۀ پیشنهادی صلح حکومت افغانستان برای طالبان حمایت کرده اند.

پیری مایدون، سفیراتحادیه اروپا در کابل گفت، هر نوع مذاکره صلح با طالبان باید به رهبری افغان ها صورت بگیرد.

این دیپلومات اروپایی تاکید کرد، طرح صلح حکومت افغانستان از حمایت جهانی برخوردار است و طالبان باید از این فرصت استفاده کنند.

سفیر اتحادیه اروپا در کابل افزود:" حکومت افغانستان یک طرح صلح را ارایه کرد که این طرح با حمایت جامعه جهانی روبرو شده است."

این دیپلمات اروپایی از پاکستان نیز خواست، که افغانستان را در پیشبرد طرح صلح و فراهم کردن زمینه مذاکره صلح با طالبان حمایت کند و جنگ در منطقه به سود هیچ کشوری نیست.

رسیدن به صلح و گذاشتن نقطه پایان به سرخط جنگ آرزوی دیرینه افغان ها اند اما هنوز افغانستان در خط اول نبرد مبارزه با گروه های تروریستی قرار دارد و در حال حاضر این کشور یکی از ناامن ترین و خطرناک ترین کشورهای جهان به شمار می رود که براساس منابع خبری افغانستان، روزانه ده ها نفر نظامی و غیرنظامی در نقاط مختلف این کشور کشته می شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید