.
.
.

واکنش افغانستان به اعلام آمادگی طالبان برای گفت‌گوهای صلح با امریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حکومت افغانستان در واکنش به اعلام آمادگی گروه طالبان برای گفت‌وگوهای صلح با امریکا اعلام کرد که آنان باید با کابل گفت‌وگو کنند.

به گزارش منابع خبری افغانستان، حکومت افغانستان از تصمیم طالبان مبنی بر در خواست گفت‌گوهای صلح با امریکا حمایت کرد اما تاکید کرده است که هر گونه مذاکرات صلح با طالبان باید با مدیریت و رهبری این کشور باشد.

هارون چخانسوری، معاون دفتر رییس جمهوری افغانستان در یک نشست خبری روز سه‌شنبه 27 فوریه در کابل گفت که حکومت حاضر است در هرجایی که طالبان بخواهند با این گروه گفت‌وگو کند ولی حکومت افغانستان برای‌شان می‌گوید که افغان هستید بیایید با افغانستان مذاکره کنید.

گروه طالبان روز دوشنبه 26 فوریه با نشر اعلامیه‌ای آماده‌گی‌‌شان را برای گفت‌وگوهای صلح با امریکا اعلام کردند

طالبان در این اعلامیه از مقام‌های امریکایی خواستند تا برای حل بحران افغانستان، باید با دفتر سیاسی این گروه گفت‌وگوهای رو در رو داشته باشند.

در اعلامیه طالبان آمده است: "جنگ انتخاب ما نیست، بلکه بر ما تحمیل شده ‌است. برای پایان‌دادن به اشغال، ما خواهان حل مسالمت‌آمیز برای مسألۀ افغانستان هستیم".

این درحالی است که اخیرا پس از افزایش حملات طالبان بر شهرهای افغانستان و رد مکرر گفت‌وگوهای صلح از سوی این گروه، حکومت این کشور اعلام کرده بود که طالبان زندانی اعدام خواند شد و تصمیم گرفت تا دفتر سیاسی طالبان در قطر را با هماهنگی قطر بسته کند.

پس از حملات خونین اخیر در کابل پایتخت افغانستان رییس جمهوری این کشور بر انتقام‌گیری از طالبان تاکید کرد و به گونۀ تلویحی از پاکستان به عنوان عامل این حملات یاد کرد.

وی در نشستی گفت: " شدت حمله به علت ناکامی ما نیست، هر زمانی که امید صلح در افغانستان شکل می‌گیرد، پاکستان منافع خودرا در خطر می‌بیند".

محمد اشرف غنی گفته بود: "طالبانی که دست به جنگ و کشتار می‌زنند، دیگر عضو جامعه افغانستان نیستند و با حملۀ اخیر در کابل، مسیر آنان روشن شد".

با این همه، وی گفت که درِ گفت‌وگوهای صلح به روی طالبانی که از جنگ دست می‌کشند، باز است.