فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دومین نشست "پروسه کابل" دو روز بعد برگزار می‌گردد

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  قرار است دومین نشست بین‌المللی تحت نام "پروسه کابل" روز چهارشنبه هفته جاری در شهر کابل پایتخت افغانستان برگزار گردد.

  شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت، این نشست روز چهارشنبه آینده برگزار خواهد شد و کابل آمادگی‌های لازم را دارد.

  مستغنی افزود، در دومین نشست پروسه کابل، قرار است نمایندگان 25 کشور و سه سازمان بین‌المللی در این نشست شرکت کنند که برای آنها از قبل دعوتنامه فرستاده شده‌اند.

  سخنگوی وزارت خارجه افغانستان علاوه کرد، چگونگی صلح با مخالفان مسلح دولت افغانستان و مبارزه با تروریزم محورهای این نشست را تشکیل می‌دهند.

  این نشست بین‌المللی در شرایطی در کابل برگزار می‌گردد که افغانستان در خط اول جنگ علیه "تروریسم" جهانی قرار دارد و روزانه ده‌ها نفر از افراد نظامی و غیرنظامی در این کشور کشته می‌شوند.

  هرچند نشست پروسه کابل تلاش دارد تا یک اجماع منطقه‌ای و جهانی را در رابطه به صلح و ثبات افغانستان بوجود آورد؛ اما افغانستان در حال حاضر در شرایط دشوار سیاسی و امنیتی قرار دارد و جنجال‌های سیاسی میان ارگ و حزب جمعیت حل نگردیده‌است. قرار بود عطامحمد نور والی برکنار شده بلخ روز چهارشنبه هفته جاری یک تظاهرات میلیونی را در کابل راه‌اندازی کند اما به دلیل برگزاری نشست کابل این تظاهرات به تعویق افتاد.

  نشست اول پروسه کابل در ماه ژوئن 2017 در شهر کابل برگزار شد. اشرف غنی رییس جمهور افغانستان در آن نشست به گروه طالبان هشدار داد، اگر طالبان متعهد به توافق صلح با افغانستان باشند، حکومت کابل با بازشدن دفتر سیاسی طالبان در کابل یا کشورهای دیگر موافق است در غیر آن این آخرین شانس برای طالبان می‌باشد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران